College swimming

0

at Lewiston

Women

Bates 183, Babson 110

Bates 215, Gordon 68

Babson 175, Gordon 80

Men

Bates 177, Gordon 68

Babson 163, Bates 123

Babson 214, Gordon 53.

Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bates College ‘A’ 4:22.34 4:17.93

1) Drake, Katelyn 2) Conley, Meghan

3) Boyatsis, Alexis 4) Barton, Annie

29.88 1:01.36 34.90 1:16.67 29.08 1:04.71 25.66 55.19

2 Babson ‘A’ NT 4:21.29

1) Salisbury, Erica 2) Bishop, Rachael

3) Lynch, Meg 4) Batley, Meg

32.97 1:07.55 33.47 1:12.05 28.61 1:02.13 27.56 59.56

3 Gordon College ‘A’ 4:32.32 4:30.05

1) Sorenson, Alden 2) Groff, Kristen

3) Scanlon, Chrissy 19 4) Nash, Lauren 19

34.28 1:09.14 33.04 1:11.15 31.36 1:09.48 28.70 1:00.28

4 Bates College ‘B’ NT 4:30.47

1) Reingold, Sarah 2) Parent, Michelle

3) Gray, Kris 4) Omstead, Kelsey

31.66 1:05.71 37.06 1:19.59 29.98 1:04.49 28.48 1:00.68

5 Babson ‘B’ NT 4:52.42

1) Burns, Steph 2) List, Sabrina

3) Gammon, Erika 4) Young, Danielle

38.51 1:18.83 38.28 1:21.38 30.01 1:07.04 30.61 1:05.17

6 Gordon College ‘B’ NT 5:04.25

1) Gaul, Alyssa 2) Schaertel, Kristen 19

3) Weeks, Sarah 4) Cimmino, Amy 19

35.21 1:14.62 38.39 1:21.13 36.40 1:19.65 33.10 1:08.85

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Babson ‘A’ NT 3:46.11

1) Plaisted, Ted 2) Stenman, Mike

3) Acosta, Jamie 4) Noelting, Phil

27.67 57.35 28.82 1:03.15 24.88 54.26 24.06 51.35

2 Bates College ‘A’ 3:57.45 3:55.53

1) Berry, Chris 2) MacNaughton, Jake

3) Sosnowski, Taylor 4) Cooper, Nate

27.00 56.36 31.02 1:08.02 26.09 57.81 24.87 53.34

3 Gordon College ‘A’ 4:30.25 4:16.85

1) Parsons, Nate 19 2) Dillenbeck, Andy

3) Bradley, Juan 20 4) Bayreuther, Pete 20

30.80 1:03.13 33.96 1:12.15 29.33 1:05.52 26.77 56.05

4 Babson ‘B’ NT 4:34.41

1) Rodriguez, Mario 2) Villamar, Jose

3) Lombardi, Alan 4) Holbrook, Ryan

32.54 1:06.00 36.15 1:19.71 29.54 1:06.42 28.37 1:02.28

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Johnson, Bailey Bates 11:55.86 11:50.94

31.95 34.62 35.40 35.75 35.66 35.58 36.22 36.20

35.94 36.10 36.07 35.85 36.07 36.23 36.24 35.87

35.77 35.37 35.63 34.42

2 Kendall, Esther Bates 12:07.38 11:58.14

30.83 35.00 36.28 36.59 36.81 36.91 36.72 36.68

36.42 36.31 36.02 35.84 36.30 36.01 36.12 36.17

35.73 36.04 36.15 35.21

3 Root, Lynn BAB NT 12:57.81

34.23 37.25 38.03 38.98 39.02 39.04 39.76 39.11

39.50 39.27 39.32 39.23 39.34 39.79 39.95 39.47

39.15 39.77 39.19 38.41

4 Siu, Adrianne BAB NT 13:44.70

34.48 37.89 39.70 40.60 41.48 41.09 42.02 42.25

42.31 42.77 42.83 42.39 41.89 42.39 42.32 42.16

42.08 42.31 41.57 40.17

5 Cimmino, Amy 19 Fighting Scots 14:13.10 14:25.01

38.31 40.88 41.78 42.79 43.26 43.32 43.67 43.82

43.89 44.13 43.82 44.15 43.99 43.71 44.29 44.20

44.73 44.03 43.91 42.33

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Swanson, Charles Bates 11:03.65 11:03.36

27.77 30.91 32.20 33.27 33.18 33.92 33.44 33.80

33.98 34.02 33.76 34.14 34.02 33.86 33.70 33.81

34.01 34.15 33.55 31.87

2 Harvey, John Bates 11:39.28 11:20.78

29.48 33.10 33.76 34.04 34.94 34.95 34.75 34.01

33.99 34.78 34.39 34.22 33.94 34.66 34.23 34.28

35.10 34.68 34.37 33.11

3 Gray, Ari BAB NT 12:27.12

31.24 34.45 35.92 36.69 37.19 37.45 37.62 37.88

38.16 37.89 37.92 38.34 38.42 38.63 38.50 38.38

38.32 38.18 38.56 37.38

4 Santiago, Luis BAB NT 13:06.11

34.07 36.93 38.29 38.62 39.45 39.81 40.44 40.24

39.43 39.67 39.78 40.14 40.61 40.38 41.77 40.83

39.76 40.34 39.96 35.59

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Drake, Katelyn Bates NT 2:05.79

29.50 31.81 32.38 32.10

2 Salisbury, Erica BAB NT 2:07.33

30.23 32.49 32.48 32.13

3 Hendrix, Skye BAB NT 2:10.70

30.79 33.74 33.68 32.49

4 Sinicropi-Yao, Sara Bates 2:12.87 2:11.17

30.64 33.49 33.42 33.62

5 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 2:12.16 2:11.52

30.52 33.58 34.20 33.22

6 Beers, Claire Bates NT 2:18.16

32.00 34.95 36.11 35.10

7 Trippett, Kristina Fighting Scots 2:19.46 2:24.67

33.18 35.98 38.19 37.32

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sosnowski, Taylor Bates 1:54.40 1:53.48

26.24 28.76 28.79 29.69

2 Plaisted, Ted BAB NT 1:57.03

26.71 29.02 30.58 30.72

3 Ramirez, Ricardo BAB NT 1:57.80

25.92 29.47 30.21 32.20

4 Cooper, Nate Bates 1:58.96 1:59.91

28.07 30.05 30.82 30.97

5 Bayreuther, Pete 20 Fighting Scots NT 2:03.88

27.32 30.48 32.41 33.67

6 Wall, Steve Fighting Scots 2:36.01 2:29.28

32.88 1:56.40

— Holbrook, Ryan BAB NT DQ

30.96 55.32 48.34 54.47

Event 7 Women 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Reingold, Sarah Bates NT 30.56

2 List, Sabrina BAB NT 31.04

3 Fleming, Hope Bates 32.09 31.86

4 Gaul, Alyssa Fighting Scots 31.59 32.45

5 Burns, Steph BAB NT 37.95

Event 8 Men 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Berry, Chris Bates 26.21 26.12

2 Rodriguez, Mario BAB NT 28.74

3 Flaherty, Pat Bates NT 30.99

4 Bradley, Juan 20 Fighting Scots NT 32.72

5 Gray, Ari BAB NT 32.89

Event 9 Women 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bishop, Rachael BAB NT 34.22

2 Conley, Meghan Bates 35.04 34.57

3 Parent, Michelle Bates NT 35.26

4 Schaertel, Kristen 19 Fighting Scots 37.14 38.09

5 Wilcox, Liz Bates NT 38.11

6 Siu, Adrianne BAB NT 39.08

Event 10 Men 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stenman, Mike BAB NT 28.93

2 MacNaughton, Jake Bates NT 31.68

3 Walsh, Bill Bates 32.95 32.51

4 Dillenbeck, Andy Fighting Scots 33.35 33.89

5 Paradis, Aaron BAB NT 35.33

6 Villamar, Jose BAB NT 35.63

7 Ehle, Nick Fighting Scots 38.40 38.97

Event 11 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 1:02.32

29.19 33.13

2 Gray, Kris Bates 1:04.67 1:04.32

30.10 34.22

3 Boyatsis, Alexis Bates 1:05.04 1:05.25

30.69 34.56

4 Sinicropi-Yao, Sara Bates 1:06.27 1:06.80

31.68 35.12

5 Scanlon, Chrissy 19 Fighting Scots 1:07.35 1:07.83

31.81 36.02

6 Gammon, Erika BAB NT 1:08.12

31.88 36.24

7 Root, Lynn BAB NT 1:10.00

31.99 38.01

Event 12 Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 54.38

25.56 28.82

2 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 57.53 58.59

27.42 31.17

3 Best, Brett BAB NT 1:00.67

28.20 32.47

4 Andrews, Mark Bates 1:00.37 1:00.68

28.20 32.48

5 Sosnowski, Taylor Bates 57.30 1:01.08

28.38 32.70

6 Lombardi, Alan BAB NT 1:07.58

30.11 37.47

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Barton, Annie Bates 26.24 26.26

2 Sorenson, Alden Fighting Scots 26.67 26.68

3 Hendrix, Skye BAB NT 27.61

4 Omstead, Kelsey Bates 27.46 27.62

5 Batley, Meg BAB NT 27.74

6 Weeks, Sarah Fighting Scots 27.42 28.47

7 Young, Danielle BAB NT 29.60

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Noelting, Phil BAB NT 22.64

2 Ramirez, Ricardo BAB NT 24.11

3 Cooper, Nate Bates 24.30 24.57

4 Flaherty, Pat Bates NT 26.00

5 Wall, Steve Fighting Scots 33.44 30.24

6 Ehle, Nick Fighting Scots 30.89 31.71

Event 15 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lamdin, Kelsey Bates NT 260.77

2 Rudis, Annaliese Bates NT 212.99

3 Rosener, Tasha Bates NT 209.92

4 Penikas, Nikki BAB NT 80.47

Event 16 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Perry, Dan Bates NT 224.47

2 Paradis, Aaron BAB NT 212.18

3 Merriweather, Chase BAB NT 199.80

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 56.41

27.23 29.18

2 Kendall, Esther Bates 59.27 58.63

28.03 30.60

3 Batley, Meg BAB NT 59.81

28.82 30.99

4 Hendrix, Skye BAB NT 59.84

29.51 30.33

5 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 1:00.44 1:00.22

29.20 31.02

6 Beers, Claire Bates 1:01.60 1:01.16

29.08 32.08

7 Frye, Alison Bates 1:04.09 1:02.88

29.41 33.47

8 Cimmino, Amy 19 Fighting Scots 1:13.76 1:16.84

36.94 39.90

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sosnowski, Taylor Bates 50.52 50.68

24.57 26.11

2 Noelting, Phil BAB NT 51.58

24.62 26.96

3 Ramirez, Ricardo BAB NT 53.15

25.66 27.49

4 Walsh, Bill Bates 54.42 54.29

26.01 28.28

5 Flaherty, Pat Bates NT 55.76

26.62 29.14

6 Bayreuther, Pete 20 Fighting Scots NT 56.45

26.97 29.48

7 Best, Brett BAB NT 56.73

26.81 29.92

8 Ehle, Nick Fighting Scots 1:08.80 1:13.33

33.68 39.65

Event 19 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Reingold, Sarah Bates 1:04.23 1:05.27

31.72 33.55

2 Salisbury, Erica BAB NT 1:07.07

32.76 34.31

3 Fleming, Hope Bates 1:08.23 1:08.66

33.97 34.69

4 Sorenson, Alden Fighting Scots 1:07.35 1:08.96

33.90 35.06

5 Gaul, Alyssa Fighting Scots 1:10.72 1:14.80

35.83 38.97

6 Burns, Steph BAB NT 1:20.37

39.04 41.33

Event 20 Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 56.40

27.66 28.74

2 Berry, Chris Bates 55.81 56.41

27.30 29.11

3 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 1:02.85 1:04.07

31.51 32.56

4 Rodriguez, Mario BAB NT 1:05.15

31.18 33.97

5 Cooper, Nate Bates 1:05.62 1:06.14

32.25 33.89

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Groff, Kristen Fighting Scots 1:13.94 1:11.89

34.05 37.84

2 Bishop, Rachael BAB NT 1:12.73

34.09 38.64

3 Gammon, Erika BAB NT 1:16.05

36.57 39.48

4 Conley, Meghan Bates 1:17.63 1:18.39

35.81 42.58

5 Schaertel, Kristen 19 Fighting Scots 1:19.27 1:21.43

38.95 42.48

6 Parent, Michelle Bates 1:21.64 1:22.54

39.38 43.16

7 Wilcox, Liz Bates NT 1:23.46

39.20 44.26

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stenman, Mike BAB NT 1:04.26

30.40 33.86

2 Bradley, Juan 20 Fighting Scots 1:12.25 1:11.62

33.69 37.93

3 Walsh, Bill Bates 1:13.26 1:11.97

34.01 37.96

4 Dillenbeck, Andy Fighting Scots 1:12.85 1:12.64

34.34 38.30

5 Villamar, Jose BAB NT 1:20.02

37.36 42.66

6 Flaherty, Pat Bates NT 1:23.50

38.62 44.88

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Scanlon, Chrissy 19 Fighting Scots 5:36.82 5:36.96

30.24 32.88 33.37 34.03 34.22 34.66 34.36 34.93

34.64 33.63

2 Drake, Katelyn Bates NT 5:39.50

30.61 33.45 34.38 34.35 34.75 34.38 34.70 35.00

34.79 33.09

3 Kendall, Esther Bates 5:50.40 5:44.64

30.67 33.58 34.88 35.57 35.87 35.37 35.65 35.39

34.92 32.74

4 List, Sabrina BAB NT 5:45.53

32.51 34.33 34.53 35.29 35.09 35.13 34.78 34.98

35.07 33.82

5 Johnson, Bailey Bates 5:53.46 5:54.42

32.42 35.17 35.31 35.75 36.54 36.24 36.38 35.90

35.88 34.83

6 Trippett, Kristina Fighting Scots 6:15.02 6:23.35

33.65 37.33 37.96 39.78 38.99 39.28 39.02 39.49

39.57 38.28

7 Siu, Adrianne BAB NT 6:42.34

34.06 38.10 39.97 40.98 1:23.63 42.44 42.05 41.21

39.90

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 MacNaughton, Jake Bates 5:20.82 5:11.47

27.76 30.12 30.78 31.06 31.91 31.74 31.79 32.14

32.35 31.82

2 Plaisted, Ted BAB NT 5:18.16

27.70 30.97 31.58 32.04 31.79 32.56 33.06 32.99

33.45 32.02

3 Swanson, Charles Bates 5:18.17 5:24.05

27.51 31.51 32.52 33.09 33.18 33.11 33.44 33.30

33.73 32.66

4 Harvey, John Bates 5:40.38 5:32.74

29.71 33.37 34.30 33.80 33.89 33.98 33.31 33.63

33.63 33.12

5 Gray, Ari BAB NT 6:06.13

31.81 35.56 36.06 37.05 37.55 37.91 37.44 37.89

38.04 36.82

6 Santiago, Luis BAB NT 6:20.87

34.11 36.88 38.27 38.52 38.21 39.17 40.38 39.96

39.43 35.94

7 Wall, Steve Fighting Scots NT 6:57.21

34.18 39.09 2:04.37 3:39.57

Event 25 Women 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 28.59

2 Boyatsis, Alexis Bates NT 29.70

3 Gray, Kris Bates NT 30.36

4 Root, Lynn BAB NT 30.56

5 Parent, Michelle Bates NT 32.71

6 Young, Danielle BAB NT 33.03

7 Weeks, Sarah Fighting Scots NT 33.78

Event 26 Men 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 25.08

2 Andrews, Mark Bates 27.26 27.14

3 Best, Brett BAB NT 27.44

4 Lombardi, Alan BAB NT 28.85

Event 27 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lamdin, Kelsey Bates NT 268.58

2 Rosener, Tasha Bates NT 228.07

3 Rudis, Annaliese Bates NT 201.37

Event 28 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Paradis, Aaron BAB NT 228.30

2 Perry, Dan Bates NT 211.57

3 Merriweather, Chase BAB NT 183.29

Event 29 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Barton, Annie Bates NT 2:21.95

30.28 35.83 42.91 32.93

2 Salisbury, Erica BAB NT 2:23.43

31.23 36.40 43.38 32.42

3 Groff, Kristen Fighting Scots 2:22.64 2:23.52

32.75 38.62 38.97 33.18

4 Gammon, Erika BAB NT 2:29.32

33.73 38.61 42.61 34.37

5 Boyatsis, Alexis Bates 2:30.00 2:30.96

32.54 38.74 46.31 33.37

6 Frye, Alison Bates NT 2:34.80

33.39 38.21 46.54 36.66

7 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 2:34.63 2:40.59

35.24 41.32 48.85 35.18

Event 30 Men 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Noelting, Phil BAB NT 2:10.41

27.50 32.09 40.87 29.95

2 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 2:15.50 2:13.45

28.98 34.38 39.08 31.01

3 Swanson, Charles Bates 2:14.42 2:15.00

28.41 34.52 41.32 30.75

4 Bradley, Juan 20 Fighting Scots 2:26.64 2:25.43

30.83 36.85 42.16 35.59

5 Harvey, John Bates NT 2:26.68

29.99 40.78 43.23 32.68

6 Rodriguez, Mario BAB NT 2:33.08

33.81 37.45 47.53 34.29

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bates College ‘A’ 3:59.52 3:56.17

1) Reingold, Sarah 2) Beers, Claire

3) Kendall, Esther 4) Drake, Katelyn

28.52 1:00.04 15.06 1:01.08 27.67 58.33 26.86 56.72

2 Babson ‘A’ NT 3:57.55

1) List, Sabrina 2) Hendrix, Skye

3) Bishop, Rachael 4) Batley, Meg

29.92 1:00.93 15.76 58.78 28.12 58.65 28.40 59.19

3 Gordon College ‘A’ 3:59.74 3:59.14

1) Sorenson, Alden 2) Weeks, Sarah

3) Scanlon, Chrissy 19 4) Groff, Kristen

27.99 58.03 29.91 1:02.04 15.71 59.22 28.07 59.85

4 Bates College ‘B’ NT 4:14.57

1) Conley, Meghan 2) Frye, Alison

3) Johnson, Bailey 4) Sinicropi-Yao, Sara

29.62 1:01.73 28.95 1:01.84 30.39 1:04.25 30.76 1:06.75

5 Bates College ‘C’ NT x4:21.87

1) Omstead, Kelsey 2) Gray, Kris

3) Fleming, Hope 4) Wilcox, Liz

29.29 1:02.51 31.58 1:06.35 30.33 1:03.70 33.02 1:09.31

6 Babson ‘B’ NT 4:29.94

1) Siu, Adrianne 2) Burns, Steph

3) Root, Lynn 4) Young, Danielle

31.70 1:08.06 33.91 1:12.19 31.00 1:04.63 30.38 1:05.06

7 Gordon College ‘B’ NT 4:35.67

1) Cimmino, Amy 19 2) Trippett, Kristina

3) Schaertel, Kristen 19 4) Gaul, Alyssa

37.68 1:17.76 32.40 1:08.76 31.94 1:05.86 29.60 1:03.29

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Babson ‘A’ NT 3:27.23

1) Plaisted, Ted 2) Best, Brett

3) Ramirez, Ricardo 4) Stenman, Mike

24.54 51.89 25.50 54.82 24.14 51.32 23.35 49.20

2 Bates College ‘A’ 3:31.85 3:30.15

1) Berry, Chris 2) MacNaughton, Jake

3) Andrews, Mark 4) Walsh, Bill

24.19 51.55 24.34 51.82 24.75 52.55 24.79 54.23

3 Babson ‘B’ NT 4:02.54

1) Santiago, Luis 2) Gray, Ari

3) Villamar, Jose 4) Lombardi, Alan

33.06 1:07.03 28.52 1:00.61 26.60 58.69 26.86 56.21

4 Gordon College ‘A’ NT 4:08.20

1) Ehle, Nick 2) Wall, Steve

3) Dillenbeck, Andy 4) Bayreuther, Pete 20

1:11.17 26.41 55.59 26.03 54.56

Advertisement
SHARE