Men’s Slow Pitch Class D state tourney this weekend

0

LEWISTON – The bracket for the ASA Men’s Slow Pitch Softball Class D state tournament has been announced.

Thirty-eight teams from Presque Isle to York will participate in the tourney, which will be played at Randall Road and Franklin fields in Lewiston and Pettengill and Lakeview in Auburn.

Double-elimination play begins Friday evening and continue through Sunday. The championship round begins at 3:30 p.m. Sunday. If necessary, a second game will immediately follow.

The first-round schedule is as follows:

Friday, July 13

Game 1: Interstate Batteries (Auburn Players) vs. Shockers (Bangor), 6:15 p.m., Pettengill

Game 2: Varsity Lettering (Lewiston) vs. Miller Ford (Waterboro), 6:15 p.m., Franklin

Game 3: Lincoln Street (Auburn Players) vs. LOC-BID (Augusta Rec), 6:15 p.m., Randall #3

Game 4: Major Automotive (Auburn Players) vs. Wakita Electric (Waterboro), 6:15 p.m., Randall #1

Game 5: Carlton Club (Lewiston) vs. Maine Merchants (Houlton), 6:15 p.m., Lakeview #1

Game 6: Coastal Auto Parts/NAPA (Ellsworth) vs. 20-M Club (Lewiston), 6:15 p.m., Randall #2

Game 7: L/A Harley (Lewiston) vs. Maine Fire Equipment (Waterville), 6:15 p.m., Lakeview #2

Saturday, July 14

Game 8: Arey Construction (Bangor) vs. Montsweag Road House/Get-Etched.com (Bath Men’s), 8 a.m., Lakeview #1

Game 9: Spectators (Waterboro) vs. The Crew (St. Croix), 8 a.m., Randall #3

Game 10: HWG Lightening (Bangor) vs. Brewhaha’s (Waterville), 8 a.m., Franklin

Game 11: Bada Bing/Fish House Grill (Gouldsboro) vs. Blue Star Mortgage (Bangor), 8 a.m., Randall #2

Game 12: Spank’s Pub (Calais/St. Croix) vs. Fred’s Coffee (independent), 8 a.m., Pettengill

Game 13: Richmond Merchants (Bath) vs. North American (Bangor), 8 a.m., Randall #1

Game 14: Molloch (Bangor) vs. Kerrymen Pub (Biddeford), 9:15 a.m., Randall #2

Game 15: Bee-Jay’s Tavern (Carubou/Presque Isle) vs. Fearon Drywall (Bangor), 9:15 a.m., Franklin

Game 16: C.D.S. (independent) vs. Ruby’s/Sam Adams (York), 9:15 a.m., Randall #3

Game 17: Enman Riverside (Aroostook) vs. Game 1 winner, 9:15 a.m., Randall #1

Game 18: Buck Construction (Presque Isle) vs. Game 2 winner, 9:15 a.m., Lakeview #1

Game 19: Brewer Eagles #3177 (Bangor) vs. Game 3 winner, 9:15 a.m., Pettengill

Game 20: Cravin Rayz (Bangor) vs. Game 4 winner, 10:30 a.m., Randall #2

Game 21: Crusher Claws (Ellsworth) vs. Game 5 winner, 10:30 a.m., Randall #1

Game 22: Maine Lighting Protection (Bath) vs. Game 6 winner, 10:30 a.m., Lakeview #1

:

Advertisement
SHARE