Weekend Blitz and Top 10: Regional final preview

0

No. 2 Oxford Hills (7-2) at No. 1 Portland (8-1)

Class A North final

Friday, 7 p.m.

Star-studded matchup to say the least. The region’s two best teams combined to fill 19 of 39 spots on the A North all-conference team.

No. 2 Scarborough (7-1) at No. 1 Thornton Academy (9-0)

Class A South final

Saturday, 1 p.m.

Last year, it was the Red Storm that had a bevy of game-breaking weapons, and clubbed the Trojans in the regional final 49-7. This year, it’s the Trojans with an embarrassment of riches on offense.

No. 4 Lawrence (6-4) at No. 3 Brunswick (7-3)

Class B North final

Friday, 7 p.m.

The Bulldogs have been on a mission since the Dragons blew them out, 55-28, on Oct. 5. But as a No. 3 vs. 4 final shows, the conference has been about matchups all season, and this just may be one that Lawrence can’t solve.

No. 2 Marshwood (9-1) vs. No. 1 Kennebunk (10-0)

at Waterhouse Field in Biddeford

Class B South final

Saturday, 12:30 p.m.

Seems fitting to have two of Class B’s more storied programs slug it out in a historic venue, Waterhouse Field.

No. 2 Fryeburg Academy (9-1) at No. 1 Leavitt (9-1)

Class C South final

Saturday, 6 p.m.

The Hornets haven’t been invincible at home in the playoffs over the last decade-plus, but they are 5-0 in regional finals at Libby Field.

No. 4 Nokomis (6-4) at No. 2 Hermon (9-1)

Class C North final

Saturday, 1 p.m.

The winner goes to its first state championship game, and gets to spend Saturday night in Turner sizing up its next opponent.

No. 7 Oak Hill (5-5) at No. 1 Wells (10-0)

Class D South final

Friday, 7 p.m.

The new Class D’s first dynasty against what is most likely its newest dynasty, but a Raider victory would rank among the all-time upsets in state history.

No. 2 Bucksport (8-1) at No. 1 Foxcroft Academy (9-0)

Class D North final

Saturday, 7 p.m.

If the regular season is to be believed, you won’t find a better matchup this weekend. The Ponies beat the Golden Bucks, 21-20, on Sept. 21.

No. 2 Dirigo (8-1) at No. 1 Freeport (8-1)

Class E final

Saturday, 12:30 p.m.

This may be truly be the Class E final, as in the final final. 

1. Thornton Academy (9-0)

Golden Trojans lost their projected starting QB, top receiver and top defensive lineman, for various reasons, before the season even started.

2. Scarborough (7-1)

Junior RB Jarett Flaker will basically clinch next year’s Fitzpatrick Trophy if he pulls of the upset over Thornton on Saturday.

3. Kennebunk (10-0)

Speedy Rams found the turf at their home away from home, Waterhouse Field, to their liking in 42-8 semifinal win over Greely.

4. Marshwood (8-1)

Locked in a two-point game at halftime with Falmouth, Hawks rushed for 284 yards in third quarter alone to roll to 49-24 semifinal win.

5. Portland (8-1)

Bulldogs will make it four consecutive regional finals and five in six years on Friday night against Oxford Hills.

6. Oxford Hills (7-2)

Vikings weren’t even born yet the last time Oxford Hills played in a regional final (2000).

7. Fryeburg Academy (9-1)

Raiders won a Class C state title in 1963, but have never played in a regional champion10hip game.

8. Wells (10-0)

Warriors will have all of the pressure on them against an underdog Oak Hill team Friday night, but they like it that way.

9. Leavitt (9-1)

Hornets were fun to watch on Lewiston turf and would be an entertaining sight on Portland turf, too.

10. Brunswick (7-3)

Even with two teams standing, your guess is as good as ours in B South.

Advertisement