at Lewiston

Women

Bates 183, Babson 110

Bates 215, Gordon 68

Babson 175, Gordon 80

Men

Bates 177, Gordon 68

Babson 163, Bates 123

Babson 214, Gordon 53.

Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bates College ‘A’ 4:22.34 4:17.93

1) Drake, Katelyn 2) Conley, Meghan

3) Boyatsis, Alexis 4) Barton, Annie

29.88 1:01.36 34.90 1:16.67 29.08 1:04.71 25.66 55.19

2 Babson ‘A’ NT 4:21.29

1) Salisbury, Erica 2) Bishop, Rachael

3) Lynch, Meg 4) Batley, Meg

32.97 1:07.55 33.47 1:12.05 28.61 1:02.13 27.56 59.56

3 Gordon College ‘A’ 4:32.32 4:30.05

1) Sorenson, Alden 2) Groff, Kristen

3) Scanlon, Chrissy 19 4) Nash, Lauren 19

34.28 1:09.14 33.04 1:11.15 31.36 1:09.48 28.70 1:00.28

4 Bates College ‘B’ NT 4:30.47

1) Reingold, Sarah 2) Parent, Michelle

3) Gray, Kris 4) Omstead, Kelsey

31.66 1:05.71 37.06 1:19.59 29.98 1:04.49 28.48 1:00.68

5 Babson ‘B’ NT 4:52.42

1) Burns, Steph 2) List, Sabrina

3) Gammon, Erika 4) Young, Danielle

38.51 1:18.83 38.28 1:21.38 30.01 1:07.04 30.61 1:05.17

6 Gordon College ‘B’ NT 5:04.25

1) Gaul, Alyssa 2) Schaertel, Kristen 19

3) Weeks, Sarah 4) Cimmino, Amy 19

35.21 1:14.62 38.39 1:21.13 36.40 1:19.65 33.10 1:08.85

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Babson ‘A’ NT 3:46.11

1) Plaisted, Ted 2) Stenman, Mike

3) Acosta, Jamie 4) Noelting, Phil

27.67 57.35 28.82 1:03.15 24.88 54.26 24.06 51.35

2 Bates College ‘A’ 3:57.45 3:55.53

1) Berry, Chris 2) MacNaughton, Jake

3) Sosnowski, Taylor 4) Cooper, Nate

27.00 56.36 31.02 1:08.02 26.09 57.81 24.87 53.34

3 Gordon College ‘A’ 4:30.25 4:16.85

1) Parsons, Nate 19 2) Dillenbeck, Andy

3) Bradley, Juan 20 4) Bayreuther, Pete 20

30.80 1:03.13 33.96 1:12.15 29.33 1:05.52 26.77 56.05

4 Babson ‘B’ NT 4:34.41

1) Rodriguez, Mario 2) Villamar, Jose

3) Lombardi, Alan 4) Holbrook, Ryan

32.54 1:06.00 36.15 1:19.71 29.54 1:06.42 28.37 1:02.28

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Johnson, Bailey Bates 11:55.86 11:50.94

31.95 34.62 35.40 35.75 35.66 35.58 36.22 36.20

35.94 36.10 36.07 35.85 36.07 36.23 36.24 35.87

35.77 35.37 35.63 34.42

2 Kendall, Esther Bates 12:07.38 11:58.14

30.83 35.00 36.28 36.59 36.81 36.91 36.72 36.68

36.42 36.31 36.02 35.84 36.30 36.01 36.12 36.17

35.73 36.04 36.15 35.21

3 Root, Lynn BAB NT 12:57.81

34.23 37.25 38.03 38.98 39.02 39.04 39.76 39.11

39.50 39.27 39.32 39.23 39.34 39.79 39.95 39.47

39.15 39.77 39.19 38.41

4 Siu, Adrianne BAB NT 13:44.70

34.48 37.89 39.70 40.60 41.48 41.09 42.02 42.25

42.31 42.77 42.83 42.39 41.89 42.39 42.32 42.16

42.08 42.31 41.57 40.17

5 Cimmino, Amy 19 Fighting Scots 14:13.10 14:25.01

38.31 40.88 41.78 42.79 43.26 43.32 43.67 43.82

43.89 44.13 43.82 44.15 43.99 43.71 44.29 44.20

44.73 44.03 43.91 42.33

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Swanson, Charles Bates 11:03.65 11:03.36

27.77 30.91 32.20 33.27 33.18 33.92 33.44 33.80

33.98 34.02 33.76 34.14 34.02 33.86 33.70 33.81

34.01 34.15 33.55 31.87

2 Harvey, John Bates 11:39.28 11:20.78

29.48 33.10 33.76 34.04 34.94 34.95 34.75 34.01

33.99 34.78 34.39 34.22 33.94 34.66 34.23 34.28

35.10 34.68 34.37 33.11

3 Gray, Ari BAB NT 12:27.12

31.24 34.45 35.92 36.69 37.19 37.45 37.62 37.88

38.16 37.89 37.92 38.34 38.42 38.63 38.50 38.38

38.32 38.18 38.56 37.38

4 Santiago, Luis BAB NT 13:06.11

34.07 36.93 38.29 38.62 39.45 39.81 40.44 40.24

39.43 39.67 39.78 40.14 40.61 40.38 41.77 40.83

39.76 40.34 39.96 35.59

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Drake, Katelyn Bates NT 2:05.79

29.50 31.81 32.38 32.10

2 Salisbury, Erica BAB NT 2:07.33

30.23 32.49 32.48 32.13

3 Hendrix, Skye BAB NT 2:10.70

30.79 33.74 33.68 32.49

4 Sinicropi-Yao, Sara Bates 2:12.87 2:11.17

30.64 33.49 33.42 33.62

5 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 2:12.16 2:11.52

30.52 33.58 34.20 33.22

6 Beers, Claire Bates NT 2:18.16

32.00 34.95 36.11 35.10

7 Trippett, Kristina Fighting Scots 2:19.46 2:24.67

33.18 35.98 38.19 37.32

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sosnowski, Taylor Bates 1:54.40 1:53.48

26.24 28.76 28.79 29.69

2 Plaisted, Ted BAB NT 1:57.03

26.71 29.02 30.58 30.72

3 Ramirez, Ricardo BAB NT 1:57.80

25.92 29.47 30.21 32.20

4 Cooper, Nate Bates 1:58.96 1:59.91

28.07 30.05 30.82 30.97

5 Bayreuther, Pete 20 Fighting Scots NT 2:03.88

27.32 30.48 32.41 33.67

6 Wall, Steve Fighting Scots 2:36.01 2:29.28

32.88 1:56.40

— Holbrook, Ryan BAB NT DQ

30.96 55.32 48.34 54.47

Event 7 Women 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Reingold, Sarah Bates NT 30.56

2 List, Sabrina BAB NT 31.04

3 Fleming, Hope Bates 32.09 31.86

4 Gaul, Alyssa Fighting Scots 31.59 32.45

5 Burns, Steph BAB NT 37.95

Event 8 Men 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Berry, Chris Bates 26.21 26.12

2 Rodriguez, Mario BAB NT 28.74

3 Flaherty, Pat Bates NT 30.99

4 Bradley, Juan 20 Fighting Scots NT 32.72

5 Gray, Ari BAB NT 32.89

Event 9 Women 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bishop, Rachael BAB NT 34.22

2 Conley, Meghan Bates 35.04 34.57

3 Parent, Michelle Bates NT 35.26

4 Schaertel, Kristen 19 Fighting Scots 37.14 38.09

5 Wilcox, Liz Bates NT 38.11

6 Siu, Adrianne BAB NT 39.08

Event 10 Men 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stenman, Mike BAB NT 28.93

2 MacNaughton, Jake Bates NT 31.68

3 Walsh, Bill Bates 32.95 32.51

4 Dillenbeck, Andy Fighting Scots 33.35 33.89

5 Paradis, Aaron BAB NT 35.33

6 Villamar, Jose BAB NT 35.63

7 Ehle, Nick Fighting Scots 38.40 38.97

Event 11 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 1:02.32

29.19 33.13

2 Gray, Kris Bates 1:04.67 1:04.32

30.10 34.22

3 Boyatsis, Alexis Bates 1:05.04 1:05.25

30.69 34.56

4 Sinicropi-Yao, Sara Bates 1:06.27 1:06.80

31.68 35.12

5 Scanlon, Chrissy 19 Fighting Scots 1:07.35 1:07.83

31.81 36.02

6 Gammon, Erika BAB NT 1:08.12

31.88 36.24

7 Root, Lynn BAB NT 1:10.00

31.99 38.01

Event 12 Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 54.38

25.56 28.82

2 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 57.53 58.59

27.42 31.17

3 Best, Brett BAB NT 1:00.67

28.20 32.47

4 Andrews, Mark Bates 1:00.37 1:00.68

28.20 32.48

5 Sosnowski, Taylor Bates 57.30 1:01.08

28.38 32.70

6 Lombardi, Alan BAB NT 1:07.58

30.11 37.47

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Barton, Annie Bates 26.24 26.26

2 Sorenson, Alden Fighting Scots 26.67 26.68

3 Hendrix, Skye BAB NT 27.61

4 Omstead, Kelsey Bates 27.46 27.62

5 Batley, Meg BAB NT 27.74

6 Weeks, Sarah Fighting Scots 27.42 28.47

7 Young, Danielle BAB NT 29.60

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Noelting, Phil BAB NT 22.64

2 Ramirez, Ricardo BAB NT 24.11

3 Cooper, Nate Bates 24.30 24.57

4 Flaherty, Pat Bates NT 26.00

5 Wall, Steve Fighting Scots 33.44 30.24

6 Ehle, Nick Fighting Scots 30.89 31.71

Event 15 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lamdin, Kelsey Bates NT 260.77

2 Rudis, Annaliese Bates NT 212.99

3 Rosener, Tasha Bates NT 209.92

4 Penikas, Nikki BAB NT 80.47

Event 16 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Perry, Dan Bates NT 224.47

2 Paradis, Aaron BAB NT 212.18

3 Merriweather, Chase BAB NT 199.80

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 56.41

27.23 29.18

2 Kendall, Esther Bates 59.27 58.63

28.03 30.60

3 Batley, Meg BAB NT 59.81

28.82 30.99

4 Hendrix, Skye BAB NT 59.84

29.51 30.33

5 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 1:00.44 1:00.22

29.20 31.02

6 Beers, Claire Bates 1:01.60 1:01.16

29.08 32.08

7 Frye, Alison Bates 1:04.09 1:02.88

29.41 33.47

8 Cimmino, Amy 19 Fighting Scots 1:13.76 1:16.84

36.94 39.90

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sosnowski, Taylor Bates 50.52 50.68

24.57 26.11

2 Noelting, Phil BAB NT 51.58

24.62 26.96

3 Ramirez, Ricardo BAB NT 53.15

25.66 27.49

4 Walsh, Bill Bates 54.42 54.29

26.01 28.28

5 Flaherty, Pat Bates NT 55.76

26.62 29.14

6 Bayreuther, Pete 20 Fighting Scots NT 56.45

26.97 29.48

7 Best, Brett BAB NT 56.73

26.81 29.92

8 Ehle, Nick Fighting Scots 1:08.80 1:13.33

33.68 39.65

Event 19 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Reingold, Sarah Bates 1:04.23 1:05.27

31.72 33.55

2 Salisbury, Erica BAB NT 1:07.07

32.76 34.31

3 Fleming, Hope Bates 1:08.23 1:08.66

33.97 34.69

4 Sorenson, Alden Fighting Scots 1:07.35 1:08.96

33.90 35.06

5 Gaul, Alyssa Fighting Scots 1:10.72 1:14.80

35.83 38.97

6 Burns, Steph BAB NT 1:20.37

39.04 41.33

Event 20 Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 56.40

27.66 28.74

2 Berry, Chris Bates 55.81 56.41

27.30 29.11

3 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 1:02.85 1:04.07

31.51 32.56

4 Rodriguez, Mario BAB NT 1:05.15

31.18 33.97

5 Cooper, Nate Bates 1:05.62 1:06.14

32.25 33.89

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Groff, Kristen Fighting Scots 1:13.94 1:11.89

34.05 37.84

2 Bishop, Rachael BAB NT 1:12.73

34.09 38.64

3 Gammon, Erika BAB NT 1:16.05

36.57 39.48

4 Conley, Meghan Bates 1:17.63 1:18.39

35.81 42.58

5 Schaertel, Kristen 19 Fighting Scots 1:19.27 1:21.43

38.95 42.48

6 Parent, Michelle Bates 1:21.64 1:22.54

39.38 43.16

7 Wilcox, Liz Bates NT 1:23.46

39.20 44.26

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stenman, Mike BAB NT 1:04.26

30.40 33.86

2 Bradley, Juan 20 Fighting Scots 1:12.25 1:11.62

33.69 37.93

3 Walsh, Bill Bates 1:13.26 1:11.97

34.01 37.96

4 Dillenbeck, Andy Fighting Scots 1:12.85 1:12.64

34.34 38.30

5 Villamar, Jose BAB NT 1:20.02

37.36 42.66

6 Flaherty, Pat Bates NT 1:23.50

38.62 44.88

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Scanlon, Chrissy 19 Fighting Scots 5:36.82 5:36.96

30.24 32.88 33.37 34.03 34.22 34.66 34.36 34.93

34.64 33.63

2 Drake, Katelyn Bates NT 5:39.50

30.61 33.45 34.38 34.35 34.75 34.38 34.70 35.00

34.79 33.09

3 Kendall, Esther Bates 5:50.40 5:44.64

30.67 33.58 34.88 35.57 35.87 35.37 35.65 35.39

34.92 32.74

4 List, Sabrina BAB NT 5:45.53

32.51 34.33 34.53 35.29 35.09 35.13 34.78 34.98

35.07 33.82

5 Johnson, Bailey Bates 5:53.46 5:54.42

32.42 35.17 35.31 35.75 36.54 36.24 36.38 35.90

35.88 34.83

6 Trippett, Kristina Fighting Scots 6:15.02 6:23.35

33.65 37.33 37.96 39.78 38.99 39.28 39.02 39.49

39.57 38.28

7 Siu, Adrianne BAB NT 6:42.34

34.06 38.10 39.97 40.98 1:23.63 42.44 42.05 41.21

39.90

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 MacNaughton, Jake Bates 5:20.82 5:11.47

27.76 30.12 30.78 31.06 31.91 31.74 31.79 32.14

32.35 31.82

2 Plaisted, Ted BAB NT 5:18.16

27.70 30.97 31.58 32.04 31.79 32.56 33.06 32.99

33.45 32.02

3 Swanson, Charles Bates 5:18.17 5:24.05

27.51 31.51 32.52 33.09 33.18 33.11 33.44 33.30

33.73 32.66

4 Harvey, John Bates 5:40.38 5:32.74

29.71 33.37 34.30 33.80 33.89 33.98 33.31 33.63

33.63 33.12

5 Gray, Ari BAB NT 6:06.13

31.81 35.56 36.06 37.05 37.55 37.91 37.44 37.89

38.04 36.82

6 Santiago, Luis BAB NT 6:20.87

34.11 36.88 38.27 38.52 38.21 39.17 40.38 39.96

39.43 35.94

7 Wall, Steve Fighting Scots NT 6:57.21

34.18 39.09 2:04.37 3:39.57

Event 25 Women 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lynch, Meg BAB NT 28.59

2 Boyatsis, Alexis Bates NT 29.70

3 Gray, Kris Bates NT 30.36

4 Root, Lynn BAB NT 30.56

5 Parent, Michelle Bates NT 32.71

6 Young, Danielle BAB NT 33.03

7 Weeks, Sarah Fighting Scots NT 33.78

Event 26 Men 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Acosta, Jamie BAB NT 25.08

2 Andrews, Mark Bates 27.26 27.14

3 Best, Brett BAB NT 27.44

4 Lombardi, Alan BAB NT 28.85

Event 27 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lamdin, Kelsey Bates NT 268.58

2 Rosener, Tasha Bates NT 228.07

3 Rudis, Annaliese Bates NT 201.37

Event 28 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Paradis, Aaron BAB NT 228.30

2 Perry, Dan Bates NT 211.57

3 Merriweather, Chase BAB NT 183.29

Event 29 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Barton, Annie Bates NT 2:21.95

30.28 35.83 42.91 32.93

2 Salisbury, Erica BAB NT 2:23.43

31.23 36.40 43.38 32.42

3 Groff, Kristen Fighting Scots 2:22.64 2:23.52

32.75 38.62 38.97 33.18

4 Gammon, Erika BAB NT 2:29.32

33.73 38.61 42.61 34.37

5 Boyatsis, Alexis Bates 2:30.00 2:30.96

32.54 38.74 46.31 33.37

6 Frye, Alison Bates NT 2:34.80

33.39 38.21 46.54 36.66

7 Nash, Lauren 19 Fighting Scots 2:34.63 2:40.59

35.24 41.32 48.85 35.18

Event 30 Men 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Noelting, Phil BAB NT 2:10.41

27.50 32.09 40.87 29.95

2 Parsons, Nate 19 Fighting Scots 2:15.50 2:13.45

28.98 34.38 39.08 31.01

3 Swanson, Charles Bates 2:14.42 2:15.00

28.41 34.52 41.32 30.75

4 Bradley, Juan 20 Fighting Scots 2:26.64 2:25.43

30.83 36.85 42.16 35.59

5 Harvey, John Bates NT 2:26.68

29.99 40.78 43.23 32.68

6 Rodriguez, Mario BAB NT 2:33.08

33.81 37.45 47.53 34.29

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bates College ‘A’ 3:59.52 3:56.17

1) Reingold, Sarah 2) Beers, Claire

3) Kendall, Esther 4) Drake, Katelyn

28.52 1:00.04 15.06 1:01.08 27.67 58.33 26.86 56.72

2 Babson ‘A’ NT 3:57.55

1) List, Sabrina 2) Hendrix, Skye

3) Bishop, Rachael 4) Batley, Meg

29.92 1:00.93 15.76 58.78 28.12 58.65 28.40 59.19

3 Gordon College ‘A’ 3:59.74 3:59.14

1) Sorenson, Alden 2) Weeks, Sarah

3) Scanlon, Chrissy 19 4) Groff, Kristen

27.99 58.03 29.91 1:02.04 15.71 59.22 28.07 59.85

4 Bates College ‘B’ NT 4:14.57

1) Conley, Meghan 2) Frye, Alison

3) Johnson, Bailey 4) Sinicropi-Yao, Sara

29.62 1:01.73 28.95 1:01.84 30.39 1:04.25 30.76 1:06.75

5 Bates College ‘C’ NT x4:21.87

1) Omstead, Kelsey 2) Gray, Kris

3) Fleming, Hope 4) Wilcox, Liz

29.29 1:02.51 31.58 1:06.35 30.33 1:03.70 33.02 1:09.31

6 Babson ‘B’ NT 4:29.94

1) Siu, Adrianne 2) Burns, Steph

3) Root, Lynn 4) Young, Danielle

31.70 1:08.06 33.91 1:12.19 31.00 1:04.63 30.38 1:05.06

7 Gordon College ‘B’ NT 4:35.67

1) Cimmino, Amy 19 2) Trippett, Kristina

3) Schaertel, Kristen 19 4) Gaul, Alyssa

37.68 1:17.76 32.40 1:08.76 31.94 1:05.86 29.60 1:03.29

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Babson ‘A’ NT 3:27.23

1) Plaisted, Ted 2) Best, Brett

3) Ramirez, Ricardo 4) Stenman, Mike

24.54 51.89 25.50 54.82 24.14 51.32 23.35 49.20

2 Bates College ‘A’ 3:31.85 3:30.15

1) Berry, Chris 2) MacNaughton, Jake

3) Andrews, Mark 4) Walsh, Bill

24.19 51.55 24.34 51.82 24.75 52.55 24.79 54.23

3 Babson ‘B’ NT 4:02.54

1) Santiago, Luis 2) Gray, Ari

3) Villamar, Jose 4) Lombardi, Alan

33.06 1:07.03 28.52 1:00.61 26.60 58.69 26.86 56.21

4 Gordon College ‘A’ NT 4:08.20

1) Ehle, Nick 2) Wall, Steve

3) Dillenbeck, Andy 4) Bayreuther, Pete 20

1:11.17 26.41 55.59 26.03 54.56


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.