AUBURN – Week 9 results from Auburn Parks and Recreation youth basketball:

Boys, Grade 3-4

C.L.H. & Son 34, A.P. Masonry 32 – CLH: Kyle Romero 6, Patrick Mers-Kelly with a key basket, Noah Nicholas terrific defense; Masonry: Samatar Iman 20, Alex Breton 10, Sam Michaud 2.

Andy’s Baked Beans 36, Euro Motors 4 – Andy’s: Richard Foss 8, Isaiah Baker 8, Noah Moreshead 6; Euro: Brendan Case 2, Koby Fulgham Humason 2, Noah Breau and Cody McCann fabulous defense.

Coyne’s Construction 34, Ben Alpren Machine Tool & Supply 21 – Coyne’s: Jack Coyne 14, Owen Murray and Mykael McGee splendid defense; Alpren: Sullaben Ennew 6, Jeremy Chamberlain 2, dynamite defense by Christopher Torres.

Girls, Grade 3-4

Jim’s Auto Sales 27, B&B Catering 15 – Jim’s: Sarah Hammond 10, Kimberly Cristina 4, Chloe Dwinnell with a big free throw; B&B: Emily Jacques 10, Brooke Bray 4, Alyssa Clark first point of season.

Austin’s 32, American Engraving & Awards 18 – Austin’s: Francesca Beth Haines 4, stellar defense from Annabel Lane and Melissa Bennett; American: Sarah Chaput 8, Tamara Morgan 4, top-notch defense by Jazmin Breton.

Boys, Grade 5-6

Hammond Lumber 37, Morin’s Auto Center 29 – Hammond: Demetreus Rodriguez 8, Tate Howes 2, Matthew Berube 2; Morin’s: Jameson Rodrigue 16, phenomenal defense by Jacob Thorne and Yosi Sherwood.

Austin Associates 27, Center Street Auto 25 – Austin: Nathan Pushard 10, excellent defense by Alex Lally and Max Poulin; Auto: Kyle Karkos 12, Isaac Torres 10; Jonathan Guy with an important free throw.

Dead River Oil Co. 36, Auburn Police Union 18 – Oil: Key baskets by Jeff Clark, Brady Pleau, Max Nyholm and Brandon Knowlton; Police: Michael Hammond 14, Noah Grenier Farwell 2, super defense from Drew Harrington.

Girls, Grade 5-6

Auburn Firefighters 20, Auburn Police Union 4 – Fire: Isabella Earle 8, Hannah DeLong 6, Nicole Ouellette 2; Police: Emily Banville 2, Meaghan Chartier 2.

Gee N Bee Sporting Goods 25, Play It Again Sports 20 – Gee N Bee: Alexis Dwinnell 13, great defense by Madison Elliot; Play: Lorena Dennehy 8, Leigha Edmonds 2.

The UPS Store 14, Rent It 13 – UPS: Caitlyn Williams 8, Brittany Williams 2, Sarah Johnson amazing defense; Rent: Margaret Fogarty 7, Emily Hamel 4, great defense from Ally Laverdiers and Alexis Ouellette.

Coed, Grade 7-8

Eastern Sprinkler Services 40, Photo Finish 29 – Eastern: Tyler Goyette 17, Evan Hazelton 12, Adam Robinson with a key basket; Photo: Brian Ring 11, Elijah Moreshead 8, Daniel Fields 3.

Lee Auto Mall 59, Lake City Exports 38 – Lee: Dalton Roberts 17, Drew Baker 13, Jacob Boyd 3; Exports: Jon Caiani 8, Peter Lenardis 3.

Boys, Grade 9-12

Pat’s Pizza 42, Karen’s Driving Schools 42 – Pat’s: Keaton DeRocher 14, Ryan Bushway 14, Isaiah Rembert 8; Karen’s: Zach Bennett 16, Cody Goddard 10, Tyler Wildes 6.

R&R Construction 67, Pontes Marine Services 27 – R&R: Mike Chisholm 17, Mike Muise 13, Bruce St. Onge 7; Marine: Nate Nadeau 13, Josh Mains 10, Evan Favreau 2.

Auburn Rec also announces the rosters for the following Grade 1-2 teams:

Bill David at Lee Honda GM – Christian Beliveau, Leila Chiriyath, Reese Farrell, Patrick Fogarty, Jacob Kyajohnian, Jacob Lupher, Benjamin McCann, Justin Theriault, Ryan Theriault, Angelica Thurlow.

Friends of East Auburn – Alivia Storer-Blouin, Kasee Childs, Kathryn Childs, Stephen Gray, Eli Mowry, Mikayla Scott, Devaunt’e Rembert, Daymon Rossignol, Jaryn Wilson, Caleb Yarnavich, Dakota Bosquet.


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.