The cost of oil (and everything else) is going up. Food’s getting more and more expensive as transportation costs rise, at the same time that we have less money for buying it.

How much do you spend on groceries a week? How do you cut costs? Do you have tricks? Buy in bulk? Cook and freeze? Use coupons?

We think if we all pool our wisdom, we could save money. Send your tips, your tricks, your questions and your stories to b at [email protected]


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.