KVAC Meet
at Colby College
GIRLS
Team Scores
1. Edward Little 129 2. Skowhegan 42 3. Cony 39 4. Winslow 30 5. Nokomis 20
3200 meter relay
1. Skowhegan 14:08.52
55 meter hurdles
1. Berube (EL) 9.51; 2. Reny (C) 9.52; 3. Boucher (EL) 10.63; 4. Merrill (S) 11.23; 5. Norris (W) 11.31; 6. Moulton (W) 12.45
55 meter
1. Hyndman (EL) 7.63; 2. Buckingham (S) 8.37; 3. Savage (S) 8.45; 4. Gregor (C) 8.47; 5. Hanoian (C) 8.52; 6. Alley (S) 8.57
1 mile run
1. Richardson (EL) 5:22.82; 2. Vincent (EL) 6:12.158; 3. E.Eastman (N) 6:21.92; 4. K.Eastman (N) 7:03.93; 5. Stevens (W) 7:12.80; 6. Walker (S) 8:27.34
400 meter
1. Roy (EL) 1:06.92; 2. Whitten (N) 1:07.06; 3. Lakey (W) 1:07.78; 4. Norris (W) 1:11.26; 5. Harriman (C) 1:12.52; 6. Brown (C) 1:12.86
800 meter
1. Richardson (EL) 2:30.07; 2. Tiner (W) 2:37.83; 3. Vincent (EL) 2:49.72; 5. Libby (EL) 2:51.17; 5. Corey (EL) 3:09.18
200 meter
Reny (C) 27.67; 2. Berube (EL) 28.80; 3. Lakey (W) 29.68; 4. Irza (W) 30.38; 5. Buckingham (S) 30.88; 6. Norris (W) 30.97
2 mile run
1. Richardson (EL) 11:33.60; 2. E.Eastman (N) 14:19.45
800 meter relay
1. Cony 1:58.15; 2. Winslow 2:01.81; 3. Edward Little 2:06.56; 4. Nokomis 2:14.31
Shot put
1. Jalbert (EL) 28-01.00; 2. Merrill (S) 26-04.50; 3. Torres (EL) 26-00.00; 4. Tripp (EL) 25-02.50; 5. Hartley (EL) 24-03.50; 6. Monday (EL) 32-09.50
High jump
1. Towle (C) 4-08.00; 2. Jalbert (EL) 4-06.00; 3. Savage (S) 4-06.00; 4. Buckfingham (S) 4-06.00; 5. DeRoche (EL) 4-04.00; 6. Morin (W) 4-04.00
Long jump
1. Boucher (EL) 16-00.00; 2. Jalbert (EL) 14-05.00; 3. Harriman (C) 13-15.50; 4. Hyndman (EL) 12-11.00; 5. Boone (S) 12-06.25; 6. Hanoian (C) 12-01.25; 6. Stabins (W) 12-01.25
Triple jump
Berube (EL) 32-04.75; 2. Horton (EL) 30-08.50; 3. Dolley (W) 29-09.25; 4. Hyndman (EL) 29-08.75; 5. Harriman (C) 29-02.50; 6. Towle (C) 27-04.75
Pole vault
Merrill (S) 5-06.00
BOYS
Team Scores
1. Edward Little 91 2. Nokomis 88 3. Winslow 55 4. Skowhegan 30 5. Cony 10
4×800 meter relay
1. Winslow 9:38.72; 2. Edward Little 9:57.05; 3. Nokomis 11:16.89
55 meter hurdles
1. Strong, EL 9.17
55 meter dash
1. Pelletier, Nok 7.00; 2. Bubar, Nok 7.15; 3. Malyk, Skow 7.17; 4. Graves, Nok 7.18; 5. Fennell, Skow 7.26; 6. Tardif, EL 7.39</li>
1 mile run
1. Tripp, EL 5:09.01; 2. Briggs, Nok 5:13.38; 3. Gallant, Cony 5:18.14; 4. Smart, Skow 5:40.39; 5. Bickford-Antonio, Skow 5:47.78; 6. Warme, Winslow 6:38.29
400 meter dash
1. Graves, Nok 55.45; 2. Lambrecht, Wins 57.74; 3. Malyk, Skow 59.83; 4. Watts, Wins 1:00.07; 5. Gagne, Wins 1:01.10; 6. Hartley, EL 1:03.71
800 meter run
1. Tiner, Wins 2:15.06; 2. Perkins, Skow 2:16.38; 3. Briggs, Nok 2:20.38; 4. Smith, EL 2:27.54; 5. Nadeau, Wins 2:28.05; 6. Dorval, Wins 2:28.55
200 meter dash
1. Graves, Nok 25.11; 2. Bubar, Nok 25.20; 3. Gary, EL 26.19; 4. Tardif, EL 27.06; 5. Martin, Wins 27.23; 6. Watts, Wins 27.26</li>
2 mile run
1. Tripp, EL 11:21.11; 2. Gallant, Cony 11:22.56; 3. C. Roy, Nok 14:09.58; 4. Thompson, Nok 17:25.79
4×200 meter relay
1. Winslow 1:45.65; 2. Nokomis 1:47.38; 3. Edward Little 1:51.63; 4. Winslow 1:59.21
Shot Put
1. Dourant, Skow 36-7; 2. Bouchard, Wins 34-2; 3. Mills, Wins 32-9.5; 4. Thistle, EL 30-3; 5. Berry, Nok 28-9.5; 6. M. Roy, Skow 27-0
High Jump
1. Jackson, EL 18-2; 2. Landron, Nok 5-0; 3. Waldie, Wins 5-0; 4. Smith, Wins 4-10
Long Jump
1. Pelletier, Nok 20-2; 2. Jackson, EL 18-2; 3. Jimenez, EL 17-1.25; 4. Sampson, EL 16-3.75; 5. Nedredd, Nok 16-1.50; 6. Wall, Wins 15-4.50
Triple Jump
1. Pelletier, Nok 39-2.75; 2. Jackson, EL 37-2.50; 3. Lee, Skow 34-11; 4. St. Pierre, Wins 33-9.25; 5. Hartley, EL 31-11; 6. Sampson, EL 31-1
Pole Vault
1. Gary, EL 11-6; 2. Jimenez, EL 11-6; 3. Thistle, EL 8-6; 4. Waldie, Wins 8-0

Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.