(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Saturday, March 6
AUTO RACING
4:30 p.m.

FS1 — NASCAR Xfinity Series: The Alsco Uniforms 300, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas

7 p.m.

NBCSN — AMA Supercross: FIM World Championship, Daytona Beach, Fla.

COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
12 p.m.

CBS — Georgetown at UConn

FOX — Rutgers at Minnesota

ESPN — South Carolina at Kentucky

ESPN2 — Florida St. at Notre Dame

1 p.m.

CBSSN — Missouri Valley Tournament: TBD, Semifinal, St. Louis

SECN — Mississippi St. at Auburn

2 p.m.

CBS — Alabama at Georgia

ESPN — Indiana at Purdue

ESPN2 — Oklahoma St. at West Virginia

FS1 — Arizona St. at Utah

2:30 p.m.

FOX — Villanova at Providence

3 p.m.

SECN — LSU at Missouri

4 p.m.

CBS — Southern Cal at UCLA

CBSSN — Missouri Valley Tournament: TBD, Semifinal, St. Louis

ESPN — Illinois at Ohio St.

ESPN2 — Virginia at Louisville

5 p.m.

FOX — Butler at Creighton

SECN — Texas A&M at Arkansas

6 p.m.

CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semifinal, Richmond, Va.

ESPN — Duke at North Carolina

7 p.m.

FS1 — Seton Hall at St. John’s

SECN — Vanderbilt at Mississippi

8 p.m.

ESPN2 — Ohio Valley Tournament: TBD, Championship, Evansville, Ind.

9 p.m.

CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semifinal, Richmond, Va

ESPNU — West Coast Tournament: TBD vs. St. Mary’s (Cal), Quarterfinal, Las Vegas

FS1 — Xavier at Marquette

11 p.m.

CBSSN — UNLV at Wyoming

FS1 — Utah St. at Fresno St.

12 a.m. (Sunday)

ESPN2 — West Coast Tournament: TBD vs. Pepperdine, Quarterfinal, Las Vegas

COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
12 p.m.

ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinals, Greensboro, N.C.

FS1 — Big East Tournament: TBD vs. UConn, Quarterfinal, Uncasville, Conn.

2:30 p.m.

ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinals, Greensboro, N.C.

3 p.m.

FS2 — Big East Tournament: Villanova vs. DePaul, Quarterfinal, Uncasville, Conn.

4 p.m.

ESPNU — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Greenville, S.C.

6 p.m.

FS2 — Big East Tournament: TBD vs. Marquette, Quarterfinal, Uncasville, Conn.

6:30 p.m.

ESPNU — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Greenville, S.C.

9 p.m.

FS2 — Big East Tournament: TBD vs. Seton Hall, Quarterfinal, Uncasville, Conn.

COLLEGE HOCKEY (MEN’S)
2:30 p.m.

BTN — Wisconsin at Michigan St.

5 p.m.

BTN — Michigan at Minnesota

COLLEGE SOCCER (MEN’S)
5 p.m.

PAC-12N — UCLA at Stanford

COLLEGE VOLLEYBALL (WOMEN’S)
2 p.m.

ESPNU — Purdue at Penn St.

COLLEGE WRESTLING
10 a.m.

BTN — Big Ten Championships: First Round and Quarterfinals, State College, Pa.

7:30 p.m.

BTN — Big Ten Championships: Semifinals and Wrestlebacks, State College, Pa.

GOLF
12:30 p.m.

GOLF — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Third Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.

2:30 p.m.

GOLF — LPGA Tour: The Drive on Championship, Third Round, Golden Ocala Golf Club, Ocala, Fla.

NBC — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Third Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.

HORSE RACING
5 p.m.

FS2 — NYRA: America’s Day at the Races

NHL HOCKEY
2 p.m.

NHLN — Florida at Nashville

7 p.m.

NHLN — Toronto at Vancouver

10 p.m.

NHLN — Calgary at Edmonton

MIXED MARTIAL ARTS
6 p.m.

ESPN2 — UFC 259 Early Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas

8 p.m.

ESPN — UFC 259 Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas

MLB BASEBALL
1 p.m.

NESN/MLBN — Spring Training: Minnesota vs. Boston, Fort Myers, Fla.

PWHPA HOCKEY
3 p.m.

NBCSN — Minnesota at New Hampshire

RUGBY
12:30 p.m.

ESPNEWS — Pro14: Dragons at Ospreys

SKIING
1 p.m.

NBC — FIS: Freestyle Skiing World Championships, Park City, Utah (taped)

11 p.m.

NBCSN — FIS: Alpine Skiing World Cup, Saalbach-Hinterglemm, Austria (taped)

12 a.m. (Sunday)

NBCSN — FIS: Alpine Skiing World Cup, Jasna, Slovakia (taped)

1 a.m. (Sunday)

NBCSN — FIS: Cross-Country Skiing World Championships, Oberstdorf, Germany (taped)

SOCCER (MEN’S)
7:25 a.m.

NBCSN — Premier League: Arsenal at Burnley

9:55 a.m.

NBCSN — Premier League: Southampton at Sheffield United

12:25 p.m.

ABC — Bundesliga: Borussia Dortmund at FC Bayern Munich

NBCSN — Premier League: Wolverhampton at Aston Villa

6 a.m. (Sunday)

FS2 — Liga MX: Querétaro at C.F. Monterrey (taped)

TENNIS
8:30 a.m.

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Semifinals, Doha-WTA Final

3 a.m. (Sunday)

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds

6 a.m. (Sunday)

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds

Comments are not available on this story.