Saturday, May 1
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
5 a.m.
FS1 — AFL: Port Adelaide at Brisbane
11 p.m.
FS2 — AFL: Melbourne at North Melbourne
2:30 a.m. (Sunday)
FS2 — Fremantle at West Coast
AUTO RACING
6:55 a.m.
ESPN2 — Formula One: Practice, Algarve International Circuit, Portimão, Portugal
9:55 a.m.
ESPN2 — Formula One: Qualifying, Algarve International Circuit, Portimão, Portugal
1:30 p.m.
FS1 — ARCA Menards Series: The Dutch Boy 150, Kansas Speedway, Kansas City, Kan.
3 p.m.
FS2 — MotoAmerica Superbike: Day 1, Road Atlanta, Atlanta
4 p.m.
NBCSN — IndyCar: Qualifying, Texas Motor Speedway, Fort Worth, Texas
7:30 p.m.
FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The Wise Power 200, Kansas Speedway, Kansas City, Kan.
NBCSN — IndyCar: The Genesys 300, Texas Motor Speedway, Fort Worth, Texas
10 p.m.
NBCSN — AMA Supercross: FIM World Championship, Salt Lake City
BOWLING
11:30 a.m.
FS1 — PBA: Playoffs Round of 16, Milford, Conn. (taped)
BOXING
7 p.m.
FOX — PBC Fight Night: Erislandy Lara vs. Thomas LaManna (Middleweights), Carson, Calif.
COLLEGE BASEBALL
12 p.m.
SECN — Auburn at Georgia
2 p.m.
ESPNU — TCU at West Virginia
7 p.m.
ACCN — Virginia at Virginia Tech
SECN — South Carolina at Mississippi
9 p.m.
PAC-12N — Oregon St. at UCLA
COLLEGE BEACH VOLLEYBALL (WOMEN’S)
12 p.m.
PAC-12N — Pac-12 Tournament: TBD, Semifinal, Los Angeles
7 p.m.
PAC-12N — Pac-12 Tournament: TBD, Championship, Los Angeles
COLLEGE FOOTBALL
12 p.m.
BTN — Minnesota Spring Game
2 p.m.
BTN — Nebraska Spring Game
3 p.m.
ESPN2 — Southwestern Athletic Championship: Ark.-Pine Bluff vs. Alabama A&M, Jackson, Miss.
PAC-12N — Washington Spring Game
5 p.m.
PAC-12N — Oregon Spring Game
COLLEGE LACROSSEE (MEN’S)
12 p.m.
ESPNU — Syracuse at Notre Dame
2:30 p.m.
CBSSN — Navy at Lafayette
4 p.m.
BTN — Big Ten Tournament: Michigan at Ohio St., Quarterfinal
6 p.m.
BTN — Big Ten Tournament: Johns Hopkins at Penn St., Quarterfinal
COLLEGE SOFTBALL
12 p.m.
ACCN — Louisville at Boston College
1 p.m.
ESPN2 — Alabama at Georgia
2 p.m.
ACCN — Virginia at Georgia Tech
3 p.m.
SECN — Mississippi St. at South Carolina
5 p.m.
ACCN — Louisville at Boston College
ESPNU — Cal St.-Fullerton at Cal Poly
SECN — Florida at Missouri
7 p.m.
ESPNU — Arkansas at LSU
GOLF
8:30 a.m.
GOLF — EPGA Tour: The Tenerife Open, Third Round, Golf Costa Adeje, Tenerife, Spain
1 p.m.
GOLF — PGA Tour: The Valspar Championship, Third Round, Copperhead Course, Tampa, Fla.
3 p.m.
CBS — PGA Tour: The Valspar Championship, Third Round, Copperhead Course, Tampa, Fla.
GOLF — PGA Tour Champions: The Insperity Invitational, Second Round, The Woodlands Country Club – Tournament Course, The Woodlands, Texas
10:30 p.m.
GOLF — LPGA Tour: The HSBC Women’s World Championship, Final Round, Sentosa Golf Club – Tanjong Course, Singapore
HORSE RACING
12 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
NBCSN — Kentucky Derby Prep: Preliminary Races, Churchill Downs, Louisville, Ky.
2:30 p.m.
NBC — The Kentucky Derby: From Churchill Downs, Louisville, Ky.
4 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
MIXED MARTIAL ARTS
7 p.m.
ESPN2 — UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas
10 p.m.
ESPN2 — UFC Fight Night: Dominick Reyes vs. Jirí Procházka (Light-Heavyweights), Las Vegas
MLB BASEBALL
1 p.m.
MLBN — Detroit at NY Yankees OR Miami at Washington
4 p.m.
FS1 — Cleveland at Chicago White Sox
7 p.m.
NESN — Boston at Texas
MLBN — LA Dodgers at Milwaukee
10 p.m.
MLBN — LA Angels at Seattle OR San Francisco at San Diego (games joined in progress)
NBA BASKETBALL
7:45 p.m.
ESPN — Golden State at Houston
10:05 p.m.
ESPN — Denver at LA Clippers
NFL FOOTBALL
12 p.m.
ABC — NFL Draft: Rounds 4-7, Cleveland
ESPN — NFL Draft: Rounds 4-7, Cleveland
NFLN — NFL Draft: Rounds 4-7, Cleveland
NHL HOCKEY
1 p.m.
NESN, NHLN — Buffalo at Boston
7 p.m.
NHLN — Pittsburgh at Washington
10 p.m.
NHLN — Calgary at Edmonton
RODEO
10 p.m.
CBSSN — PBR: The Union Home Mortgage Invitational, Round 1, Omaha, Neb. (taped)
RUGBY
9 p.m.
FS2 — MLR: Old Glory DC at Los Angeles
1 a.m. (Sunday)
NBCSN — Heineken Champions Cup: Bordeaux-Begles at Toulouse (taped)
SOCCER (MEN’S)
7:25 a.m.
NBCSN — Premier League: Manchester City at Crystal Palace
9:55 a.m.
NBCSN — Premier League: Leeds United at Brighton & Hove Albion
12:30 p.m.
NBC — Premier League: Fulham at Chelsea
2:20 p.m.
ESPNEWS — German Cup: Holstein Kiel at Borussia Dortmund, Semifinal
10 p.m.
FS1 — Liga MX: Mazatlán FC at Monterrey
6:25 a.m. (Sunday)
ESPN2 — Serie A: Genoa at Lazio
SOCCER (WOMEN’S)
7:30 p.m.
CBSSN — NWSL Challenge Cup: Orlando at North Carolina, Group Stage, Group A
SURFING
8 p.m.
FS2 — WSL Championship Tour: The Namaqualand Pro, Northern Cape, South Africa
TENNIS
5 a.m.
TENNIS — Munich-ATP & Estoril-ATP Semifinals, Madrid-WTA: Early Rounds
6 a.m.
TENNIS — Munich-ATP & Estoril-ATP Semifinals, Madrid-WTA: Early Rounds
5 a.m. (Sunday)
TENNIS — Munich-ATP & Estoril-ATP Finals, Madrid-ATP/WTA: Early Rounds
6 a.m. (Sunday)
TENNIS — Munich-ATP & Estoril-ATP Finals, Madrid-ATP/WTA: Early Rounds
TRACK AND FIELD
2:30 p.m.
NBCSN — IAAF: The World Athletics Relays, Silesia, Poland


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.

filed under: