Saturday, June 12
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
1 a.m. (Sunday)
FS2 — Greater Western Sydney at North Melbourne
AUTO RACING
11 a.m.
NBCSN — IndyCar: Qualifying, Belle Isle Street Circuit, Detroit
1 p.m.
FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The SpeedyCash.com 220, Texas Motor Speedway, Fort Worth, Texas
1:30 p.m.
CBS — The World of Outlaws: It’s Dirt Baby!, Bristol Motor Speedway, Bristol, Tenn. (taped)
2 p.m.
NBC — IndyCar: The Detroit Grand Prix, Race 1, Belle Isle Street Circuit, Detroit
4 p.m.
FS1 — NASCAR Xfinity Series: The Alsco Uniforms 250, Texas Motor Speedway, Fort Worth, Texas
FS2 — MotoAmerica: Day 1, Road America, Elkhart Lake, Wis.
5 p.m.
NBCSN — IMSA WeatherTech Sports Car Championship: The Detroit Grand Prix, Belle Isle Street Circuit, Detroit
8 p.m.
CBS — Superstar Racing Experience: The Camping World SRX Series, Stafford Motor Speedway, Stafford, Conn.
BOXING
10 p.m.
ESPN — Top Rank: Shakur Stevenson vs. Jeremiah Nakathila (Super-Featherweights), Las Vegas
COLLEGE BASEBALL
12 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament: Vanderbilt vs. East Carolina, Super Regional, Game 2, Nashville, Tenn.
ESPNU — NCAA Tournament: Dallas Baptist vs. Virginia, Super Regional, Game 1, Columbia, S.C.
2 p.m.
ESPN — NCAA Tournament: Notre Dame at Mississippi St., Super Regional, Game 1
3 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament: Arkansas vs. NC State, Super Regional, Game 2, Fayetteville, Ark.
ESPNU — NCAA Tournament: Texas Tech vs. Stanford, Super Regional, Game 2, Lubbock, Texas
7 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament: LSU at Tennessee, Super Regional, Game 1
9 p.m.
ESPNU — NCAA Tournament: South Florida at Texas, Super Regional, Game 1
10 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament: Arizona vs. Mississippi, Super Regional, Game 2, Tucson, Ariz.
COLLEGE TRACK AND FIELD
6 p.m.
ESPNU — NCAA Outdoor Championships: Final Day, Eugene, Ore.
DIVING
4 p.m.
NBC — U.S. Olympic Trials: Final – Women’s Springboard, Indianapolis
8 p.m.
NBC — U.S. Olympic Trials: Final – Men’s Platform, Indianapolis
FISHING
8 a.m.
FOX — Bassmaster Elite Series: The Bassmaster Classic, Lake Ray Roberts, Denton, Texas
GOLF
7:30 a.m.
GOLF — EPGA Tour: The Scandinavian Masters, Third Round, Vallda Golf & Country Club, Vallda, Sweden
1 p.m.
GOLF — PGA Tour: The Palmetto Championship, Third Round, Congaree GC, Ridgeland, S.C.
3 p.m.
CBS — PGA Tour: The Palmetto Championship, Third Round, Congaree GC, Ridgeland, S.C.
GOLF — PGA Tour Champions: The American Family Insurance Championship, Second Round, University Ridge Golf Course, Madison, Wis.
5 p.m.
GOLF — Korn Ferry Tour: The BMW Charity Pro-Am, Third Round, Thornblade Club, Greer, S.C.
7 p.m.
GOLF — LPGA Tour: The Mediheal Championship, Third Round, Lake Merced Golf Club, Daly City, Calif.
HORSE RACING
5 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
LACROSSE (MEN’S)
12 p.m.
NBC — PLL: Whipsnakes LC vs. Cannons LC, Kennesaw, Ga.
3 p.m.
NBCSN — PLL: Redwoods LC vs. Atlas LC, Kennesaw, Ga.
MIXED MARTIAL ARTS
6 p.m.
ESPN — UFC 263 Early Prelims: Undercard Bouts, Glendale, Ariz.
8 p.m.
ESPN — UFC 263 Prelims: Undercard Bouts, Glendale, Ariz.
MLB BASEBALL
2 p.m.
MLBN — San Francisco at Washington (Game 1 of Doubleheader)
4 p.m.
NESN — Toronto at Boston
4:30 p.m.
MLBN — NY Yankees at Philadelphia (Joined in Progress) OR Toronto at Boston (4 p.m.)
7 p.m.
FOX — St. Louis at Chicago Cubs OR San Francisco at Washington (Game 2 of Doubleheader) OR Houston at Minnesota
10 p.m.
MLBN — Texas at LA Dodgers
NBA BASKETBALL
8:30 p.m.
ABC — Western Conference Playoff: Utah at LA Clippers, Game 3
RODEO
9 p.m.
CBSSN — PBR: The Las Vegas Invitational, Round 2 & Championship Round, Las Vegas
RUGBY
5:30 a.m.
FS2 — NRL: Brisbane at Canberra
11 p.m.
FS2 — MLR: Toronto at Austin (taped)
12 a.m. (Sunday)
NBCSN — Premiership: Sale at Exeter
SOCCER (MEN’S)
8:30 a.m.
ESPN — UEFA European Championship: Wales vs. Switzerland, Group A, Baku, Azerbaijan
11:30 a.m.
ESPN — UEFA European Championship: Denmark vs. Finland, Group B, Copenhagen, Denmark
2:30 p.m.
ABC — UEFA European Championship: Belgium vs. Russia, Group B, St. Petersburg, Russia
SPRING LEAGUE FOOTBALL
12 p.m.
FOX — South Division: Jousters vs. Sea Lions, Houston
8 p.m.
FS2 — South Division: Generals vs. Blues, Houston
TENNIS
5 a.m.
TENNIS — Girls’ & Boys’ Singles Championships
6 a.m.
TENNIS — Girls’ & Boys’ Singles Championships
9 a.m.
NBC — WTA: The French Open, Singles Final, Paris
TENNIS — WTA: Viking Open Nottingham, Semifinals
5:30 a.m. (Sunday)
TENNIS — WTA: The French Open, Doubles Championship, Paris
6 a.m. (Sunday)
TENNIS — WTA: The French Open, Doubles Championship, Paris


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.

filed under:

Daily Headlines

  • Sign up and get the top stories to begin the day delivered to your inbox at 6 a.m.