Baseball

First Team: Gavin Rawstron Oak Hill, Cam Armstrong Monmouth, Isaac Morissette Oak Hill, Kenyon Pillsbury Mt. Abram, Ben DeBiase Mt. Abram, Hunter Brissette Lisbon, Hayden Fletcher Monmouth, Levi Tibbetts Lisbon, Hunter Tewksbury Madison, Colby Emery Winthrop, Neil Larochelle Lisbon, Hunter Warren Mt. Abram, Drake Bickford Hall-Dale, Ethan Vattaso Oak Hill.

Second team:
Mason Booker Lisbon, Max Byron Hall-Dale, Ethan Casey Mountain Valley, Dallas Berry Dirigo, Ethan Brown Lisbon, Trevor Phelps Mt. Abram, Derek Ducharme Dirigo, Bryce Willette Madison, Trent Drouin Oak Hill, Matt Marquis Monmouth, Trenton Hutchinson Dirigo, Tucker Plouffe Mt. Abram, Anthony Mazza Mountain Valley, Garrison Melendy Winthrop.

Player of the Year: Gavin Rawstron Oak Hill; Coach of the Year: Chad Stowell Oak Hill.

Honorable Mention: Sam Lindsay Oak Hill, Kyle Delano Oak Hill, Leon Salmon Mountain Valley, Seneca Jones Mountain Valley, Kaden Pillsbury Mt. Abram, Wyatt Sieminski Mt. Abram, Aidan Ostiguy Madison, Jack Theriault Madison, Ben Nathan Hall-Dale, Kai Lucas Hall-Dale, Gavin Perkins Winthrop, Andrew Foster Winthrop, Isaac Parker Spruce Mountain Lucas Towers Spruce Mountain Cole Brown Dirigo, Wyatt Smith Dirigo, Justin Le Lisbon, Nick Ferrence Lisbon, Isaac Oliveira Monmouth, Hunter Frost Monmouth, Cain Shatzer Telstar, William Doyle Telstar, Rick Kraske Buckfield, Keegan Jack Buckfield.

Softball

First team: Lillian Levesque Madison, Lydia Rice Winthrop, Brooke McKenney Madison, Benoint Hall-Dale, Hailey Paquet Madison, Sage Fortin Winthrop, Platt Hall-Dale, Landry Landry Madison, Maddie Perkins Winthrop, Jadyn Pingree Spruce Mountain, Bella Littler Winthrop, Emily Carrasquillo Buckfield, Gossein Monmouth, Abby Flanagan Monmouth.

Second Team: Alexa Perreault Dirigo, Zoey Soule Hall-Dale, Cara Merrill Buckfield, Brooklyn Federico Monmouth, Autumn Freeman Mountain Valley, Emma Soule Hall-Dale, Jerzey Tewksbury Madison, Alyvia Perreault Dirigo, Sarah Benner Hall-Dale, Allie Dyke Dirigo, Linkletter Madison, Rideouot Hall-Dale, Brooke Bennett Mountain Valley, Elle Picard Lisbon.

Player of the Year: Brooke McKenney Madison; Coach of the Year: Tanya Perreault Dirigo.

Honorable Mention: Lauren Wood Winthrop, Lindsey Letourneau Winthrop, Hannah Turcotte Spruce Mountain, Abbi Ortiz Spruce Mountain, Samantha Thornton Hall-Dale, Tanley Tibbetts Hall-Dale, Abby Stevens Dirigo, Grace Robbins Dirigo, Brooklyn Kimball Telstar, Natasha Mason Telstar, Emma Stevens-Belanger Buckfield, Alyssa Litchfield Buckfield, Adele Surrette Oak Hill, Kelsey Young Oak Hill, Gabby Gallant Mountain Valley, Gracie Farnum Mountain Valley, Brecken Sargent Mt. Abram, Adrianna Stinchfield Mt. Abram, Arabel Linkletter Madison, Maria Levesque Lisbon, Riece St. Amant Lisbon, Julia Baker Carrabec, Brooke Welch Carrabec, Katie Laliberte Monmouth, Maddie Herr Monmouth.

Boys Tennis

First Team: Cody Field Boothbay, Jacob Chow Dirigo, Jaden Spaulding Madison, Luke Carey Carrabec, Rat Schoenthal Boothbay, Noah Grube Winthrop, Josh Deanda-Whaley Winthrop.

Second Team: Hayden Adams Dirigo, Wyatt Folsom Winthrop, Tanner Mongeon Madison, Drew Delaney Spruce Mountain, Owen Bryant Spruce Mountain, Elijah Weston Mountain Valley, Griffin Kristan Boothbay.

Player of the Year: Josh Deanda-Whaley Winthrop; Coaches of the Year: Ron Chillington Madison, Kelsey Ouellette Winthrop.

Honorable Mention: Andrew Fowlie Boothbay, Adam Lawrence Carrabec, Lucas Vicneire Carrabec, Ryan Label Lisbon, Zach Barry Lisbon, Christian Cabrera Madison, Isaac Ouellette Madison, Levon Mickeriz Mountain Valley, Owen Sevigny Mountain Valley, Peyton Martin Spruce Mountain, Ian York Spruce Mountain, Robby Feeney Winthrop.

Girls Tennis

First Team: Savannah Millay Hall-Dale, Isabelle Harkinis Boothbay, Paige Lueders Dirigo, Naomi Lynch Hall-Dale, Hannah Duley Winthrop, Rylee Sevigny Mountain Valley, Hanni Johnson Spruce Mountain.

Second Team: Kerrigan Anuszewski Winthrop, Hannah Roberts Boothbay, Lizzie White Dirigo, Sara Henderson Spruce Mountain, Alana Young Mountain Valley, Schaab Hall-Dale, Leah Gilbert Spruce Mountain.

Player of the Year: Naomi Lynch Hall-Dale; Coach of the Year:  Guy Cousins Hall-Dale.

Honorable Mentions: Kylie Brown Boothbay, Maike Frohn Dirigo, Moira O’Connor Hall-Dale, Kayla Lee Hall-Dale, Emily Richard Mountain Valley, Lauren Pepin Mountain Valley, Ariana Thibeault Oak Hill, Alexis Spencer Oak Hill, Hannah Coates Spruce Mountain, Kaila Godbey Spruce Mountain, Rhyan Sawlivich Winthrop, Olivia Vance Winthrop, First Team Girls Tennis All-Stars Second Team Player of the Year Coach of the Year Honorable Mention

Boys Track

North

First Team: Christopher Pottle Winthrop, James Cognata Winthrop, Iker Pnniman Winthrop, Jonathon Wagner Winthrop, Rishi Duvvuru Hall-Dale, Cameron Walters Mt. Abram, Ian Stebbins Hall-Dale, Brosnan Comeau Monmouth, Angelo Gerardi Mt. Abram, Andrew Wood Mt. Abram, Ethan Cockerham Mt. Abram, Patrick Storer Mt. Abram, Jared Martin Monmouth, Cade Tooker Mt. Abram, Cameron Cobb Madison.

Second Team: Jeffrey Warnock Mt. Abram, Cade Tooker Mt. Abram, Andrew Robinson Mt. Abram, Cameron Walters Mt. Abram, Owen Kurkpatrick Hall-Dale, Ethan Harper Madison, Hunter Lizzotte Hall-Dale, Jeffrey Warnock Mt. Abram, Avery Jewett Hall-Dale, Ethan Cross Hall-Dale, Keegan Charette Hall-Dale, Camden Ames Hall-Dale, Iker Pnniman Winthrop, Angelo Gerardi Mt. Abram, Nick Rush Mt. Abram, Patrick Storer Mt. Abram, Kayden Ames Boothbay, T.J. Lewis Monmouth, Andrew Wood Mt. Abram, Cameron Cobb Madison, Kyle Dionne Winthrop.

Performer of the Meet: Ian Stebbins Hall-Dale; Coaching Staff of the Meet: Hall-Dale.

Honorable Mentions: T.J. Lewis Monmouth, Trevor Bauer Monmouth, Ethan Nagle Monmouth, Ostin Smith Monmouth, Zach McQueeny Hall-Dale, Camden Ames Hall-Dale, Nathan Chatterton Boothbay, Patrick Bellemare Winthrop, Jakob Barrows Winthrop, Kyle Dionne Winthrop, Robert Putnam Winthrop, Jonathon Wagner Winthrop, Riley Hayward Hall-Dale, Jeffrey Warnock Mt. Abram, Patrick Storer Mt. Abram, Brosnsnan Comeau Monmouth, Tristen Bauer Monmouth, Ethan Handley Monmouth, Ethan Cockerham Mt. Abram, Jared Martin Monmouth, Keegan Charette Hall-Dale, Andrew Davis Carrabec, Ross Parker Mt. Abram, Elliot Rich Hall-Dale.

South

First Team: Darien Davis Lisbon/Oak Hill, Gavin Grenier Lisbon/Oak Hill, Bryce Mitchell Lisbon/Oak Hill, Chase Mailhot Lisbon/Oak Hill, Spencer jacques Dirigo, Emmett Mooney Lisbon/Oak Hill, Adrian Blake Lisbon/Oak Hill, Hunter Burkhardt Lisbon/Oak Hill, Ethayn Roberts Lisbon/Oak Hill, Hunter Smith Lisbon/Oak Hill, Owen Booker Lisbon/Oak Hill, Chase Nelson Dirigo, Robert Leveille Mountain Valley, Elijah Chasse Buckfield, Riley Bedard Mountain Valley

Second Team: Nathan Gilliam Wiscasset, John Hodson Wiscasset, Chancelor Blagdon Wiscasset, Connor Robertson Wiscasset, Payden Ventry Lisbon/Oak Hill, Nate Tibbets Spruce Mtn., Riley Bedard Mountain Valley, Caleb Hill Buckfield, Bryan Gagnon Wiscasset, Tristan Pepe Wiscasset, Payton Blagdon Wiscasset, Jyrrmal Yates Mountain Valley, Blaine Wilkins Dirigo, Byran Gagnon Wiscasset, Trevin Albert Buckfield, Terry Valles Buckfield, Jared Lucas Buckfield, Tresdon Mills Mountain Valley, Jason Beaucage Dirigo, Hunter Smith Lisbon/Oak Hill, Emmett Mooney Lisbon/Oak Hill, Owen Booker Lisbon/Oak Hill, Robert Leveille Mountain Valley.

Performer of the Meet: Hunter Burkhardt Lisbon/Oak Hill; Coaching Staff of the Meet: Lisbon/Oak Hill.

Honorable Mentions: Brady Trenoweth Buckfield, Logan Morris Dirigo, Elijah Chasse Buckfield, Blaine Wilkins Dirigo, Jared Lucas Buckfield, Alijah Szott Buckfield, Terry Valles Buckfield, Andrew Crews Mountain Valley, Whyatt Lilly Telstar, Chase Nelson Dirigo, Aiden Granados Mountain Valley, John Hodson Wiscasset, Payton Blagdon Wiscasset, Byran Gagnon Wiscasset, Connor Robertson Wiscasset, Maing Tang Mountain Valley, Caleb Hill Buckfield, Tresdon Mills Mountain Valley, Riley Bedard Mountain Valley, Emmett Mooney Lisbon/Oak Hill, Caleb Parlin Spruce Mtn., Payden Ventry Lisbon/Oak Hill.

Girls Track

North

First Team: Allyson Lewis Monmouth, Mya Sirois Monmouth, Alicen Burnham Monmouth, Alexa Allen Monmouth, Peyton Estes Madison, Brianna Estes Madison, Whitney Pomerleau Madison, Laura Holden Madison, Lily Day Mt. Abram, Alice Mckay Mt. Abram, Clara Logan Mt. Abram, Charlotte Mitchell Mt. Abram, Eleanor Folsom Winthrop, Karlie Reith Hall-Dale, Cheyenne Cahill Carrabec, Holly Hunt Monmouth, Autumn Gerry Winthrop, Olivia Bean Hall-Dale.

Second Team: Chloe Dwinal Monmouth, Megan Ham Monmouth, Clara Logan Mt. Abram, Julia Wells Mt. Abram, Charlotte Mitchell Mt. Abram, Hope Zuis Monmouth, Alicen Burnham Monmouth, Camryn Wahl Mt. Abram, Cheyeene Cahill Carrabec, Aliyah Grunder Carrabec, Autumn Gerry Winthrop, Allyson Lewis Monmouth, Holly Hunt Monmouth, Karlie Reith Hall-Dale.

Performer of the Meet: Alexa Allen Monmouth; Coaching Staff of the Meet: Monmouth.

Honorable Mentions: Ava Schlosser Boothbay, Hope Zuis Monmouth, Whitney Pomerleau Madison, Peyton Estes Madison, Lily Day Mt. Abram, Megan Ham Monmouth, Olivia Bean Hall-Dale, Allyson Lewis Monmouth, Aliyah Grunder Carrabec, Iris Ireland Hall-Dale, Julia Wells Mt. Abram, Teresa Siniak Winthrop, Brianna Estes Madison, Charlotte Mitchell Mt. Abram.

South

First Team: Loreesa Potvin Lisbon/Oak Hill, Laura Mockler Lisbon/Oak Hill, Maddy Tuplin Lisbon/Oak Hill, Emily Westland Lisbon/Oak Hill, Aelia Mooney Lisbon/Oak Hill, Kiana Goldberg Lisbon/Oak Hill, Sarah Moore Lisbon/Oak Hill, Nyla Scott Telstar, Gabrielle Chasse Lisbon/Oak Hill, Destiney Deschaines Lisbon/Oak Hill, Mackenna Poisson Lisbon/Oak Hill, Kayla Cooper Lisbon/Oak Hill, Gabrielle Chessie Lisbon/Oak Hill, Sarah Haggerty Lisbon/Oak Hill, Naomi Obenhaus Lisbon/Oak Hill, Megan Fletcher Dirigo.

Second Team: Kara Jasud Mountain Valley, Brooke Buotte Mountain Valley, Meadow Wind Mountain Valley, Sarah-Jane Koch Mountain Valley, Lexie Finn Lisbon/Oak Hill, Destiney Deschaines Lisbon/Oak Hill, Kayla Cooper Lisbon/Oak Hill, Loreesa Potvin Lisbon/Oak Hill, Sophie Ladd Mountain Valley, Ciara Abbott Mountain Valley, Abbie Peaslee Mountain Valley, Brooke Buotte Mountain Valley, Naomi Obenhaus Lisbon/Oak Hill, E.B. Hoff Telstar, Justice Gendron Mountain Valley, Megan Fletcher Dirigo, Sarah Haggerty Lisbon/Oak Hill, Kiana Goldberg Lisbon/Oak Hill, Sarah Moore Lisbon/Oak Hill, Dylan Duclos Telstar, Laura Mockler Lisbon/Oak Hill.

Performer of the Meet: Sarah Moore Lisbon/Oak Hill; Coaching Staff of the Meet: Mountain Valley.

Honorable Mentions: Emma Willey Lisbon/Oak Hill, Josie Harrington Wiscasset, Ava Moffett Spruce Mountain, Gwen Webber Wiscasset, Emily Gilliam Wiscasset, Reese Hesseltine Wiscasset, Mya Austin Buckfield, Mackenna Poisson Lisbon/Oak Hill, Olivia Buzwell Buckfield, Jaycee Brophy Dirigo, Abbey Therriault Dirigo, Kylie Carrier Buckfield, Emma Koch Mountain Valley, Gabrielle Chessie Lisbon/Oak Hill, Destiney Deschaines Lisbon/Oak Hill.

All Sports

All-Academic Honors

Buckfield: Kylie Carrier, Rick Kraske; Dirigo: Cole Brown, Spencer Jacques, Alexa Perrault, Elizabeth White; Lisbon: Destiney Deschaines, Neil LaRochelle, Justin Le, Mackenna Poisson, Dan Poulin, Emma Skolfield, Emma Willey; Monmouth: Cameron Armstrong, Amaya Bauer, Alicen Burnham, Chloe Dwinal, Abby Flanagan, Emma Johnson, T.J. Lewis, Jared Martin, Brooke Rooney, Mya Sirois, Grace Vierling; Mt. Abram: Ethan Cockerman, Troy Hupper, Clara Logan, Alice MacKay, Matthew Mitchell, Kenyon Pillsbury, Brecken Sargent, Patrick Storer, Cade Tooker, Camryn Wahl, Hunter Warren; Mountain Valley: Riley Bedard, Ethan Casey, Gracie Farnum, Gabrielle Gallant, Sarah-Jane Koch, Sophie Ladd, Anthony Mazza Jr, Levon Mickeriz, Rylee Sevigny, Courtney Thierren, Elijah Weston, Meadow Wind; Oak Hill: Sam Lindsey, Gavin Rawstron, Adelle Surette; Spruce Mountain: Jordan Blais, Hannah Coates, Drew Delaney, jack Gilbert, Sarah Henderson; Telstar: Livia Doucette, Dylan Duclos, Max Kruse, Jewel Smith, Shelby Thorman.


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.

Daily Headlines

  • Sign up and get the top stories to begin the day delivered to your inbox at 6 a.m.