(All times Eastern) |
---|
Schedule subject to change and/or blackouts |
Sunday, August 22 |
AUTO RACING |
12 p.m. |
FS1 — NHRA: Qualifying 2, Brainerd International Raceway, Brainerd, Minn. (Taped)
3 p.m. |
---|
FOX — NHRA: The Lucas Oil NHRA Nationals, Brainerd International Raceway, Brainerd, Minn.
NBCSN — NASCAR Cup Series: The FireKeepers Casino 400, Michigan International Speedway, Brooklyn, Mich.
BASKETBALL (WOMEN’S) |
---|
7 p.m. |
ESPNU — Women’s Basketball Hall of Fame Enshrinement: From Knoxville, Tenn. (Taped)
COLLEGE SOCCER (WOMEN’S) |
---|
1 p.m. |
ACCN — Arkansas at North Carolina
2 p.m. |
---|
SECN — Purdue at Vanderbilt
4 p.m. |
---|
ACCN — Indiana at Notre Dame
SECN — Nebraska at Missouri
7 p.m. |
---|
ACCN — High Point at Wake Forest
GOLF |
---|
4 a.m. |
GOLF — EPGA Tour: The D+D Real Czech Masters, Third Round, Albatross Golf Resort, Prague (Taped)
7 a.m. |
---|
GOLF — LPGA Tour: The AIG Women’s Open, Final Round, Carnoustie Championship Course, Carnoustie, Scotland
12 p.m. |
---|
GOLF — PGA Tour: The Northern Trust, Final Round, Liberty National Golf Course, Jersey City, N.J.
NBC — LPGA Tour: The AIG Women’s Open, Final Round, Carnoustie Championship Course, Carnoustie, Scotland
2 p.m. |
---|
CBS — PGA Tour: The Northern Trust, Final Round, Liberty National Golf Course, Jersey City, N.J.
5 p.m. |
---|
GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Final Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.
7 p.m. |
---|
GOLF — Korn Ferry Tour: The Boise Open, Final Round, Hillcrest Country Club, Boise, Idaho
3 a.m. (Monday) |
---|
GOLF — EPGA Tour: The D+D Real Czech Masters, Final Round, Albatross Golf Resort, Prague (Taped)
HIGH SCHOOL BASEBALL |
---|
8 p.m. |
MLBN — Perfect Game All-American Classic: East vs. West, San Diego
HORSE RACING |
---|
1 p.m. |
FS2 — NYRA: Saratoga Live
4 p.m. |
---|
FS1 — NYRA: Saratoga Live
IIHF HOCKEY (WOMEN’S) |
---|
6 p.m. |
NHLN — World Championship: Canada vs. Russia, Round Robin, Calgary, Alberta
9:30 p.m. |
---|
NHLN — World Championship: Finland vs. U.S., Round Robin, Calgary, Alberta
LACROSSE (WOMEN’S) |
---|
2 p.m. |
FS1 — Athletes Unlimited: Team Glynn vs. Team Ohlmiller, Boyds, Md.
6 p.m. |
---|
CBSSN — Athletes Unlimited: Team Waters vs. Team Cummings, Boyds, Md.
LITTLE LEAGUE BASEBALL |
---|
9 a.m. |
ESPN — Little League World Series: California vs. Ohio, Winners Bracket, Williamsport, Pa.
11 a.m. |
---|
ESPN — Little League World Series: Hawaii vs. Nebraska, Winners Bracket, Williamsport, Pa.
1 p.m. |
---|
ESPN — Little League World Series: Michigan vs. Texas, Winners Bracket, Williamsport, Pa.
2 p.m. |
---|
ABC — Little League World Series: Oregon vs. South Dakota, Winners Bracket, Williamsport, Pa.
MLB BASEBALL |
---|
1 p.m. |
NESN — Texas at Boston (postponed to Monday)
TBS — Chicago White Sox at Tampa Bay
7 p.m. |
---|
ESPN — LA Angels vs. Cleveland, Williamsport, Pa.
ESPN2 — LA Angels vs. Cleveland, Williamsport, Pa. (KidsCast)
NFL FOOTBALL |
---|
1 p.m. |
NFLN — Preseason: NY Giants at Cleveland
7:30 p.m. |
---|
NFLN — Preseason: San Francisco at LA Chargers
RODEO |
---|
12:30 p.m. |
CBS — PBR: The Ariat Music City Knockout, 15/15 Bucking Battle, Nashville, Tenn. (Taped)
8 p.m. |
---|
CBSSN — PBR: The Ariat Music City Knockout, Round 2 & Championship Round, Nashville, Tenn. (Taped)
SOCCER (MEN’S) |
---|
7 a.m. |
CBSSN — SPL: Hibernian at Dundee FC
9 a.m. |
---|
NBCSN — Premier League: Tottenham at Wolverhampton
11:30 a.m. |
---|
NBCSN — Premier League: Chelsea at Arsenal
12:30 p.m. |
---|
CBSSN — Serie A: Juventus at Udinese
SOCCER (WOMEN’S) |
---|
4 p.m. |
CBSSN — NWSL: Orlando at Washington
TENNIS |
---|
12 p.m. |
TENNIS — Cincinnati-ATP/WTA, ATP Singles & Doubles Final, WTA Singles Final
7 p.m. |
---|
TENNIS — Winston-Salem-ATP & Cleveland-WTA Early Rounds
TRACK AND FIELD |
---|
11:30 p.m. |
NBCSN — IAAF: The World Athletics U20 Championships, Nairobi, Kenya (Taped)
WNBA BASKETBALL |
---|
3 p.m. |
ESPN — Seattle at Washington —
Comments are not available on this story.
Send questions/comments to the editors.