Cross Country

Boys

First Team: Brosnan Comeau Monmouth; Jeff Warnock Mt. Abram; Abrahm Geissinger Spruce Mountain; Joshua Gosselin Oak Hill; James Cognatta Winthrop; Hunter Burkhardt Lisbon; Lucas Hardwick Wiscasset/Boothbay.

Second Team: Ostin Smith Monmouth; Ethan Nagle Monmouth; Dominick Dow Wiscasset/Boothbay; Ryan Clark Wiscasset/Boothbay; Gryffin Kristan Wiscasset/Boothbay; Bennett Ross Winthrop; Marshall Wall Richmond.

Runner of the Year: Brosnan Comeau Monmouth; Coach of the Year: Nick Scott. Wiscasset/Boothbay;

Honorable Mention: Sam Perkins Spruce Mountain; Chris Pottle Winthrop; Jonathan Wagner Winthrop; Frankie Campra Telstar; Darien Davis Lisbon; Chase Mailhot Lisbon; Austin Trask Wiscasset/Boothbay.

Girls

First Team: Alexa Allen Monmouth; Haley Williams Winthrop; Peyton Estes Madison; Julia Wells Mt. Abram; Allyson Lewis Monmouth; Holly Hunt Monmouth; Laura Chapman Wiscasset/Boothbay.

Second Team: Ava Schlosser Wiscasset/Boothbay; Emme Harris Wiscasset/Boothbay; Mackenzie Grant Monmouth; Maddie Orchard Wiscasset/Boothbay; Josie Clark Hall-Dale; Sydney Sillanpaa Mt. Abram; Savina Sherwood Mt. Abram.

Runner of the Year: Alexa Allen Monmouth; Coach of the Year: Tom Menendez Monmouth.

Honorable Mention: Emily Gillium Wiscasset/Boothbay; Emily Dubord Spruce Mountain; Annabell Blais Winthrop; Abaigeal Lucas Lisbon; Grace Campbell Wiscasset/Boothbay; Abbigail Therriault Lisbon; Ava Coates Spruce Mountain.

Field Hockey

First Team: Haley Tuplin Lisbon; Autumn Freeman Mountain Valley; Julia Lane Oak Hill; Averi Baker Hall-Dale; Emily Woods Dirigo; Jayce Brophy Dirigo; Alyvia Perreault Dirigo; Julia Head Telstar; Jaelyn Crocker Boothbay; Maddie Perkins Winthrop; Madeline Wagner Winthrop.

Second Team:
Mary Hamblin Spruce Mountain; Mariyah Fournier Spruce Mountain; Maddy Tuplin Lisbon; Alana Young Mountain Valley; Brianna Dumais Oak Hill; Cassie Steckino Oak Hill; Kelsey Cormier Hall-Dale; Lizzy Bickord Hall-Dale; Abby Stevens Dirigo; Emma Shuman Winthrop; Ava Corbin Hall-Dale.

Player of the Year: Maddie Perkins Winthrop; Coach of the Year: Gretchen Curtis Dirigo.

Honorable Mention: Kallie Errington Dirigo; Alyvia Ellis Dirigo; Amelia Mooney Lisbon; Maria Levesque Lisbon; Olivia Staggs Oak Hill; Julie Mooney Oak Hill; Kiley Rolfe Hall-Dale; Emma Stone Hall-Dale; Lauren Pepin Mountain Valley; Ella Young Mountain Valley; Jayden Achorn Spruce Mountain; Ella Plourde Spruce Mountain; Bella Littler Winthrop; Lauryn Wood Winthrop; Sydney Blake Boothbay; Adeline Charette Telstar; Leah Kimball Telstar.

Soccer

Boys

First Team: Camden Adams Hall-Dale; Denny Levesque Lisbon; Hunter Brissette Lisbon; Elijah Fullerton Lisbon; Hayden Fletcher Monmouth; Cam Walters Mt. Abram; Morgan Thibodeau Mt. Abram; Iker Pennerman Winthrop; Andrew Guiou Hall-Dale; Wyatt Sieminski Mt. Abram; Caleb Thibodeau Mt. Abram; Owen Bryant Spruce Mountain; Ian Allen Mt. Abram.

Second Team: Hunter Driscoll Buckfield; Trenton Hutchinson Dirigo; Kai Lucas Hall-Dale; Charlie Pye Mt. Abram; Lucas Towers Spruce Mountain; Tyler Shumway Winthrop; Ethan Vatasso Oak Hill; Patrick Strout Oak Hill; Max Byron Hall-Dale; Bryce Poulin Lisbon; Ben Hamann Monmouth; Jakob Barrows Winthrop.

Player of the Year: Hayden Fletcher Monmouth; Coach of the Year: Shawn Rhoda Lisbon.

Honorable Mention: Taz Keough Buckfield; RJ Loring Buckfield; Luke Carey Carrabec; Lucas Vicniere Carrabec; Ethan Woods Dirigo; Drew Collins Dirigo; Jeff St. Peter Hall-Dale; Jackson Leach Hall-Dale; Owen Booker Lisbon; Ethan Brown Lisbon; Ryan Richaud Monmouth; Jacob Godbout Monmouth; Zach New Mountain Valley; Jake New Mountain Valley; Trevor Phelps Mt. Abram; Kaden Pillsbury Mt. Abram; Cully Johnson Spruce Mountain; Jacob Bryant Spruce Mountain; Matt Beck Winthrop; Hayden Rivers Winthrop.

Girls

First Team: Rita Benoit Hall-Dale; Marie Benoit Hall-Dale; Iris Ireland Hall-Dale; Megan Ham Mon./Winthrop; Jaden Boulanger Mountain Valley; Emma Clukey Mountain Valley; Lilly Day Mt. Abram; Gabby Chessie Oak Hill; Emily Carasquillo Buckfield; Kayla Lee Hall-Dale; Lydia Rice Mon./Winthrop; Emily Kidd Mt. Abram; Lexie Finn Oak Hill; Paige Gonyea Oak Hill.

Second Team; Isabell Laughton Buckfield; Reagan Cowan Madison; Alison Griffith Madison; Arabel Linkletter Madison; Averie Silva Mon./Winthrop; Charlotte Mitchell Mt. Abram; Amara Denis Oak Hill; Emily Dillman Oak Hill; Macie Hallet Telstar; Leah Gilbert Spruce Mountain; Addie Tinkham Hall-Dale; Kirsten Paradis Mon./Winthrop; Julia Wells Mt. Abram; Ruby Cyr Buckfield.

Player of the Year: Paige Gonyeea Oak Hill; Coach of the Year: Jeremy Young Oak Hill.

Honorable Mention: Madison Turcotte Buckfield; Brittany Carrier Buckfield; Hayden Moore Hall-Dale; Lily Platt Hall-Dale; Caleighann Libby Madison; Mackenzie Robbins Madison; June Foyt Mon./Winthrop; Evelyn Guimond Mon./Winthrop; Brooke Bennett Mountain Valley; Emma Koch Mountain Valley; Haley Bate Mt. Abram; Brynna Zelie Mt. Abram; Amanda Denis Oak Hill; Madison Drew Oak Hill; Emma Towers Spruce Mountain; Mackenzie Guay Spruce Mountain; Emilie Crocker Wiscasset/Boothbay; Brianna Colson-Orr Wiscasset/Boothbay.

All-Academic Team

Buckfield

Olivia Buswell, Emily Carasquillo, Kayden Haylock, McKenna Ridlon, Zachary Shields.

Lisbon

Hunter Brissette, Hunter Burkhardt, Darien Davis, Sam Lubamba, Amelia Mooney, Sean Moore, Acadia Rugullies.

Mt. Abram

Ian Allen, Haley Bate, Kody Chapman, Hunter Durland, Emily Kidd, Adam Luce, Emily Marden, Trevor Phelps, Kyle Presby, Wyatt Sieminski, Caleb Thibodeau, Cameron Walters.

Mountain Valley

Aneta Bucilova, Mikayla Burse, Ian Cameron, Logan Cote, Taylor Duguay, Autumn Freeman, Yekaterina Kovaleva, Alice LeDuc, Kimey Marin, Lauren Pepin, Emily Richard, Ryleigh Richard, Alyssa Shaffer, Alana Young.

Oak Hill

Gabrielle Chessie, Sophie Childs, Amara Denis, Rachel Duguay, Alexis Finn, Paige Gonya, Julia Lane, Kaylee Mousseau, Elise Worth.

Spruce Mountain

Jayden Achorn, Owen Bryant, Matthew Fenlason, Leah Gilbert, Kaila Godbey, Isaac Parker.

Telstar

Adeline Charette, Nicole Cox, Katelynn Evans, Autumn Gerry, Sophie Hanscom, Julia Head Eleanor “EB” Hoff, Natasha Mason, Madeline Perkins, Lydia Rice, Averie Sylvia.

Winthrop

Patrick Bellemare, Eleanor Folsom, Autumn Gerry, Cameron Hurd, Muriel Lattin, Madeline Perkins, Lydia Rice, Averie Sylvia.


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.