Turner Highlands

Senior League Results

1st Place: Mac MacDormand & Arthur Turbide (+6); 2nd Place TIE Greg Dawson & Kenny Merrill (EVEN); George Dragonetti & Frank Anastasio (EVEN); Closest to pin # 15 Dave Hodgkins 2 feet 2 inches; Closest 2nd shot # 9 Dave Hodgkins 9 feet 11 inches.

Springbrook

Texas Shamble Best of 1 and 4 and Pins and Skins

1 net: 63-47 Mike Mansir, Jeff Kent, Jon Kent, Ray Convery; 2 net: 68-50 Jim Murphy, Scott Bubier, Nancy Sage, Joe Pietroski; 1 gross: 65 Tom Wylie, Fred Warner, Ken Carver, Steve Bodge; Pins: #2 Trent Murphy 11″; #8 Dave Kus 6’8″; #13 Steve Bodge 9′; #15 Dave Kus 24’10”; Skins: Gross: #9 Carmen Cohen, #12 Ray Convery, #14 Don Rahmlow, #17 Jon Kent; Net: #1 Steve Bodge, #9 Carmen Cohen, #13 Jim Fennessy, #18 Rich Howard.

Turkey 2 Ball Blind Draw & Ball Bline Draw & Pins & Skins

1 net: 57 Brad Pattershall, Rachel Newman; 1 gross: 70 Dick Therrien, Trent Murphy; Pins: #2 Joe Mertzel 19′; #8 Rick Carleton 14’6″; #13 Rita Howard 4’7″; #15 Rick Carleton 19’6″; Skins: Gross: #4 Dick Therrien, #12 Brad Pattershall, #14 Trent Murphy; Net: #7 Rachel Newman, #9 Tom Tiner, #12 Brad Pattershall, #14 Trent Murphy, #15 John Murphy.

Veterans Day

6-6-6 & Pins & Skins

1 net: 69-54 Debbie Murphy, Brad Pattershall; 2 net: 79-56 Sid Cohen, Carmen Cohen; 3 net: 76-57 John Murphy, Rick Shea; 3 net: 81-57 Gerry Laroche, Rick Carleton; 1 gross: 75 Jay Levasseur, Fred Warner; 1 gross: 75 Bob Allen, Ed Balboni; 1 gross: 75 Jeff Kent, Ron Greco,; 1 gross 75 Mike Mansir, Ron Dipompo; Pins: #2 Don Rahmlow 3’3″; #8 Debbie Murphy 11’6″; #13 Jon Kent 10’4″; #15 Ron Looman 11’4″; Skins: Gross: #3 Murphy/Pattershall; #4 S. Cohen/C. Cohen; #10 Mansir/Dipompo; #10 Laroche/Carleton; Net: #3 Murphy/Pattershall; #4 S. Cohen/C. Cohen; #10 Mansir/Dipompo; #15 Laroche/Carleton; #18 Cochran/Kus.

Fairlawn

Scramble

Team: 1. -12 Dave Bailey, Dave Van Baars, John Bryant, Joe Bryant; 2. -12 Dan Lavoie, Moe Ouellette, Rich Grant, John Coutts; 3. -11 Dave Whitman, Mike Brennan, George Townsend, Greg Roberts; Pins: #2: 1. Kevin Toohen 3’8″, 2. David Gross 4’6″, 3. Don Lafrance 4’8″, 4. Eric Weagle 8’3½”; #8 1. Larry Thistle 9’9″, 2. Ralph Barkhouse 11’1″, 3. Jami Godin 12’7″, 4. Mike Routhier 15’11”; #11 Scott Lever 4’9″, #11: 1. Scott Lever 4’9″, 2. tim Fickett 7’9″, 3. Brian B. 9’9″, 4. Greg Bubier 9’10”; #13: 1. Steve Place 8’1″, 2. Bob Corey 18’1″, 3. Pat Gray 19’7″, 4. Flint Travers 20’4″.

Scramble

Team: 1. -15 Tony Towns, Sue Towns, Jon Grant, Jay Stone; 2. -15 Matt Carroll, Eric Peterlein, Steve Brooker, Kelly Cates; 3. -13 Bob Corey, Don Walsh, Jim hall, Brian Wood. Pins: #2: 1. Tim Fickett 5’4″, 2. Eric Johnson 8’2″, 3. Bobby J 13’6″, 4. Ralph Barkhouse 14’8″; #8: 1. Steve Brooker 4’6½” 2. Norm Charlston 4’9″, 3. Jil Dionne 7’4″, 4. Jay Stone 8’0″; #11: 1. Dave Bailey 5’0″, 2. Norm Charlston 7’0″, 3. George Townsend 9’7″, 4. Matt Carroll 11’5½”; #13: 1. Don Walsh 3’1″, 2. Mike Brennen 4’5″, 3. Ryan Stretton 9’6″, 4. Dave Gross 10’1″.

Youth hockey

SAM Red: 0 MJBB Blue: 1

Goals: MJBB Blue- Logan Christian

Goalies: SAM Red- Will Hays; MJBB Blue- Andrew Dorr

Maine Table Tennis

A TABLE:  Irena Stepan,  Jack French; B TABLE: Neil Lawler, Bob Westhoven; C TABLE: Manny Sangalang, Dave Morton. The League welcomes 2 new players from Greene, Maine…namely Zachary and Mitchell Morrison.
 
A TABLE: Rick Shea, Sebastian Taylor; B TABLE: Zane Omohundro, Alex  Moy; C TABLE: Phil Marquis, Ralph Comeau.

Bowling

Sparetime

Northwood Park

Men Handicap Series 853 Dennis Webber 821 Robert Ducharme 803 Matthew Kritzer 783 Joe Perry; Handicap Game 321 Michael Leclair 298 Brian Potvin 285 Fern Tardif 278 Roland Landry; Scratch Series 616 Chad Hopkins 611 Daryl Lamore 579 Dan Delcourt 546 William Leighton Jr;= Scratch Game 234 Arthur Pearl III 220 Corey Emmert 219 Steve Beaulieu 198 Skip Sabourin; Women Handicap Series 750 Serena Emmert 741 Lisa Fields 718 Kaisha Pearl 705 Kelsie Humphrey; Handicap Game 266 Jennifer Kritzer 257 Becca Ducharme 253 Yvette Paulison 250 Leah Griffin; Scratch Series 492 Amanda Welch 422 Diana Getchell 419 Lori Robert 337 Peggy Stevens; Scratch Game 165 Rhonda Webber 156 Amy Balduf 149 Jane Rossa 122 Adrianna Slominski

Sparetime Ladies

Scratch Game 225 Tammy Bureau 214 Joan Goulding 203 Shirley Gondek 201 Brenda Burgess 200 Cindy Lessard 199 Anita Morin 191 Chris Gray 191 Denise Wallingford; Scratch Series 556 Tammy Bureau 538 Chris Gray 532 Anita Morin 521 Joan Goulding 519 Michelle Gardner 515 Ali Breault 514 Brenda Burgess 512 Deb Edgecomb; Handicap Game 264 Tammy Bureau 251 Brenda Burgess 249 Joan Goulding 248 Shirley Gondek 247 Pauline Coolidge 245 Cindy Lessard 240 Carlene Fickett 235 Diane Desjardins; Handicap Series 673 Tammy Bureau 664 Chris Gray 664 Brenda Burgess 639 Cindy Lessard 639 Shirley Gondek 629 Janine Champagne 628 Barb Ringuette 626 Joan Goulding.

Industrial Park

Men Scratch Game 279 Joseph Colcord 279 James Goulding III 279 Levi Poland 268 Tommy Young 268; Scratch Series 816 Joseph Colcord 815 Levi Poland 781 Tommy Young 734 James Ward 725 James; Handicap Game 313 Don Moore 310 Levi Poland 301 William Browns Jr 299 James Lyons; Handicap Series 908 Levi Poland 848 Don Moore 847 William Browns Jr 831 Joseph Colcord 817; Women Scratch Game 259 Audra Mercier 244 Anita Morin 233 Sarah Pelletier 228 Mallory Nutting; Scratch Series 667 Audra Mercier 623 Anita Morin 619 Sarah Pelletier 596 Mallory Nutting 582; Handicap Game 306 Anita Morin 298 Audra Mercier 283 Tracy Leeman 266 Michelle Gardner; Handicap Series 809 Anita Morin 784 Audra Mercier 759 Tracy Leeman 738 Amber Jordan

Friday Night Mixed

Men Scratch Series 634 James Morin 619 Jeff Cooper 617 James Goulding Jr 608 Thomas Giberti; Handicap Series 827 Gregory Sawyer 784 Patrick O’Conner 761 Harold Gagnon 750 John Clukey; Scratch Game 248 Derek Thibodeau 233 Mark Fortier 221 Scott Ashton 205 Roland Theriault; Handicap Game 302 Robert Violette 287 Christopher Coburn 278 Scott Hall 263 Scott Montminy; Women Scratch Series 570 Joan Goulding 486 Pauline Bosse 460 Deb Lane 395 Lynda Hall; Handicap Series 746 Linda Marcotte 723 Cecile Brume 693 Pamela Heald 689 Debra Montminy; Scratch Game 241 Brooke Leger 172 Lucy Viollette 140 Shirley Gondek 132 Brenda Swett; Handicap Game 271 Becky McBride 263 Tina Leger 244 Debbie Hallowell 211 Penny Dick

FNBD

Scratch Game 247 Joe Michaud 243 Mike Thibault 235 Ron Giroux; Scratch Series 690 Joe Michaud 679 Mike Thibault 657 Brian Bickford; Handicap Game 276 David Boucher 273 Ron Giroux 273 Jil Dionne; Handicap Series 760 Rick Leger 747 Brian Bickford 727 Jil Dionne


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.