(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Friday, June 18
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
2:30 a.m. (Saturday)

FS2 — AFL: Brisbane at North Melbourne

AUTO RACING
5:25 a.m.

ESPN2 — Formula One: Practice 1, Circuit Paul Ricard, Le Castellet, France

8:55 a.m.

ESPNU — Formula One: Practice 2, Circuit Paul Ricard, Le Castellet, France

11 a.m.

FS2 — NASCAR Camping World Truck Series: Practice, Nashville Superspeedway, Nashville, Tenn.

4 p.m.

NBCSN — NASCAR Xfinity Series: Practice, Nashville Superspeedway, Nashville, Tenn.

5 p.m.

FS2 — NASCAR Camping World Truck Series: Qualifying, Nashville Superspeedway, Nashville, Tenn.

8 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The Rackley Roofing 200, Nashville Superspeedway, Nashville, Tenn.

5:55 a.m. (Saturday)

ESPN2 — Formula One: Practice 3, Circuit Paul Ricard, Le Castellet, France

GOLF
10:30 a.m.

GOLF — LPGA Tour: The Meijer LPGA Classic, Second Round, Blythefield Country Club, Grand Rapids, Mich.

12:30 p.m.

GOLF — PGA Tour: The U.S. Open, Second Round, Torrey Pines Golf Course, La Jolla, Calif.

6 p.m.

NBC — PGA Tour: The U.S. Open, Second Round, Torrey Pines Golf Course, La Jolla, Calif.

9 p.m.

GOLF — PGA Tour: The U.S. Open, Second Round, Torrey Pines Golf Course, La Jolla, Calif.

HORSE RACING
8:30 a.m.

NBCSN — The Royal Ascot: Day 4, Ascot Racecourse, Ascot, England

12:30 p.m.

FS2 — NYRA: America’s Day at the Races

MLB BASEBALL
7 p.m.

MLBN — St. Louis at Atlanta OR NY Mets at Washington

8 p.m.

NESN — Boston at Kansas City

NBA BASKETBALL
7:40 p.m.

ESPN — Eastern Conference Semifinal: Philadelphia at Atlanta, Game 6

10 p.m.

ESPN — Western Conference Semifinal: Utah at LA Clippers, Game 6

NHL HOCKEY
8 p.m.

USA — Stanley Cup Semifinal: Vegas at Montréal, Game 3

RUGBY
5:30 a.m.

FS2 — NRL: Sydney at Penrith

SOCCER (MEN’S)
8:30 a.m.

ESPN — UEFA European Championship: Sweden vs. Slovakia, Group E, St. Petersburg, Russia

11:30 a.m.

ESPN — UEFA European Championship: Croatia vs. Czech Republic, Group D, Glasgow, Scotland

2:30 p.m.

ESPN — UEFA European Championship: England vs. Scotland, Group D, London

5 p.m.

FS1 — Copa América: Chile vs. Bolivia, Group A, Cuiabá, Brazil

8 p.m.

FS2 — Copa América: Argentina vs. Uruguay, Group A, Brasília, Brazil

SURFING
6 p.m.

FS2 — WSL Championship Tour: The Surf Ranch Pro – Day 1, Lemoore, Calif.

SWIMMING
6 p.m.

NBCSN — U.S. Olympic Trials: Qualifying Heats, Omaha, Neb. (taped)

9 p.m.

NBC — U.S. Olympic Trials: Finals, Omaha, Neb.

TENNIS
5 a.m.

TENNIS — London-ATP, Halle-ATP, Birmingham-WTA & Berlin-WTA Quarterfinals

6 a.m.

TENNIS — London-ATP, Halle-ATP, Birmingham-WTA & Berlin-WTA Quarterfinals

5 a.m. (Saturday)

TENNIS — London-ATP, Halle-ATP, Birmingham-WTA & Berlin-WTA Semifinals

6 a.m. (Saturday)

TENNIS — London-ATP, Halle-ATP, Birmingham-WTA & Berlin-WTA Semifinals

TRACK AND FIELD
7 p.m.

NBCSN — U.S. Olympic Trials: Qualifying Rounds, Eugene, Ore.

10 p.m.

NBC — U.S. Olympic Trials: Finals, Eugene, Ore.

WNBA BASKETBALL
10:30 p.m.

CBSSN — Phoenix at Los Angeles —

Comments are not available on this story.

Daily Headlines

  • Sign up and get the top stories to begin the day delivered to your inbox at 6 a.m.