(All times Eastern) |
---|
Schedule subject to change and/or blackouts |
Friday, May 6 |
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL |
6:30 a.m. |
FS2 — AFL Premiership: North Melbourne at Fremantle
5 a.m. (Saturday) |
---|
FS1 — AFL Premiership: West Coast at Brisbane
FS2 — AFL Premiership: Hawthorn at Essendon
AUTO RACING |
---|
2:25 p.m. |
ESPN2 — Formula 1: Practice, Miami International Autodrome, Miami
3 p.m. |
---|
FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: Qualifying, Darlington Raceway, Darlington, S.C.
5 p.m. |
---|
FS1 — NASCAR Xfinity Series: Qualifying, Darlington Raceway, Darlington, S.C.
5:25 p.m. |
---|
ESPNEWS — Formula 1: Practice, Miami International Autodrome, Miami
7:30 p.m. |
---|
FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The Dead On Tools 200, Darlington Raceway, Darlington, S.C.
COLLEGE BASEBALL |
---|
7 p.m. |
ACCN — Georgia Tech at Clemson
8 p.m. |
---|
SECN — Florida at Mississippi St.
10:30 p.m. |
---|
ESPNU — UC Santa Barbara at UC Irvine
COLLEGE BEACH VOLLEYBALL (WOMEN’S) |
---|
10 a.m. |
ESPNU — NCAA Tournament: FAU vs. Southern Cal, First Round, Second Round, Gulf Shores, Ala.
11 a.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: Florida St. vs. Loyola Marymount, First Round, Second Round, Gulf Shores, Ala.
12 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: Georgia St. vs. TCU, First Round, Second Round, Gulf Shores, Ala.
1 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: LSU vs. UCLA, First Round, Second Round, Gulf Shores, Ala.
2 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: TBD, First Round, Elimination Bracket, Gulf Shores, Ala.
3 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: TBD, First Round, Elimination Bracket, Gulf Shores, Ala.
4 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: TBD, First Round, Winners Bracket, Gulf Shores, Ala.
5 p.m. |
---|
ESPNU — NCAA Tournament: TBD, First Round, Winners Bracket, Gulf Shores, Ala.
COLLEGE LACROSSE (MEN’S) |
---|
4 p.m. |
CBSSN — Patriot League Tournament: Lehigh at Boston U., Semifinal
6 p.m. |
---|
ESPNU — Ivy League Tournament: Yale vs. Cornell, Semifinal, Providence, R.I.
7 p.m. |
---|
CBSSN — Patriot League Tournament: Loyola (Md.) at Army, Semifinal, Boston
8:30 p.m. |
---|
ESPNU — Ivy League Tournament: Penn vs. Brown, Semifinal, Providence, R.I.
COLLEGE LACROSSE (WOMEN’S) |
---|
5:30 p.m. |
BTN — Big Ten Tournament: Johns Hopkins vs. Maryland, Semifinal, Piscataway, N.J.
8 p.m. |
---|
BTN — Big Ten Tournament: Rutgers vs. Northwestern, Semifinal, Piscataway, N.J.
COLLEGE SOFTBALL |
---|
5 p.m. |
ACCN — Louisville at Notre Dame
ESPN2 — Northwestern at Minnesota
6 p.m. |
---|
SECN — Auburn at Tennessee
7 p.m. |
---|
ESPN2 — Oklahoma St. at Oklahoma
8 p.m. |
---|
PAC-12N — UCLA at Arizona St.
10 p.m. |
---|
PAC-12N — Oregon at Oregon St.
GOLF |
---|
8:30 a.m. |
GOLF — DP World Tour: The Betfred British Masters, Second Round, The Belfry (Brabazon Course), Sutton Coldfield, England
12 p.m. |
---|
GOLF — PGA Tour Champions: The Mitsubishi Electric Classic, First Round, TPC Sugarloaf, Duluth, Ga.
2 p.m. |
---|
GOLF — PGA Tour: The Wells Fargo Championship, Second Round, TPC Potomac at Avenel Farm, Potomac, Md.
HORSE RACING |
---|
10:30 a.m. |
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
1 p.m. |
---|
USA — Kentucky Oaks Day: From Churchill Downs, Louisville, Ky.
MIXED MARTIAL ARTS |
---|
4 p.m. |
SHO — Bellator 280 Main Card: Ryan Bader vs. Cheick Kongo (Heavyweights), Paris
9 p.m. |
---|
ESPN2 — PFL 3 Main Card: Welterweights & Women’s Lightweights, Arlington, Texas
MLB BASEBALL |
---|
2 p.m. |
MLBN — LA Dodgers at Chicago Cubs
7 p.m. |
---|
Apple TV+ — Chicago White Sox at Boston
NBA BASKETBALL |
---|
7:10 p.m. |
ESPN — Eastern Conference Semifinal: Miami at Philadelphia, Game 3
9:30 p.m. |
---|
ESPN — Western Conference Semifinal: Phoenix at Dallas, Game 3
NHL HOCKEY |
---|
7 p.m. |
TNT/NESN — Eastern Conference First Round: Carolina at Boston, Game 3
7:30 p.m. |
---|
TBS — Eastern Conference First Round: Toronto at Tampa Bay, Game 3
9:30 p.m. |
---|
TNT — Western Conference First Round: Minnesota at St. Louis, Game 3
10 p.m. |
---|
TBS — Western Conference First Round: Edmonton at Los Angeles, Game 3
RUGBY (MEN’S) |
---|
4 a.m. |
FS2 — NRL: Canterbury-Bankstown at Canberra
SOCCER (WOMEN’S) |
---|
6:50 p.m. |
FS2 — CONCACAF U-17 Championship: Mexico vs. Puerto Rico, Semifinal, Santo Domingo, Dominican Republic
TENNIS |
---|
8 a.m. |
TENNIS — Madrid-ATP Quarterfinals
2 p.m. |
---|
TENNIS — Madrid-ATP Quarterfinals
USFL FOOTBALL |
---|
10 p.m. |
FS1 — Philadelphia vs. Michigan, Birmingham, Ala.
WNBA BASKETBALL |
---|
8 p.m. |
NBATV — Los Angeles at Chicago
10 p.m. |
---|
NBATV — Las Vegas at Phoenix —
Copy the Story LinkComments are not available on this story.
Send questions/comments to the editors.