Scroll down for Olympics TV schedule
(All times Eastern) |
---|
Schedule subject to change and/or blackouts |
Wednesday, February 9 |
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S) |
6:30 p.m. |
SECN — Georgia at Florida
7 p.m. |
---|
ACCN — Wake Forest at NC State
BTN — Ohio St. at Rutgers
CBSSN — Richmond at George Mason
ESPN2 — Houston at SMU
ESPNU — Louisville at Notre Dame
FS1 — Xavier at Seton Hall
8:30 p.m. |
---|
SECN — Alabama at Mississippi
9 p.m. |
---|
ACCN — Pittsburgh at Florida St.
BTN — Minnesota at Nebraska
CBSSN — Loyola of Chicago at Bradley
ESPN2 — Tennessee at Mississippi St.
ESPNU — Texas Tech at Oklahoma
FS1 — Georgetown at DePaul
11 p.m. |
---|
CBSSN — San Diego St. at San Jose St.
ESPNU — California at Oregon St.
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S) |
---|
3 p.m. |
PAC-12N — Oregon at Washington St.
5 p.m. |
---|
PAC-12N — Oregon St. at Stanford
COLLEGE VOLLEYBALL (MEN’S) |
---|
10 p.m. |
PAC-12N — UC Santa Barbara at Southern Cal
GOLF |
---|
3:30 a.m. (Thursday) |
GOLF — DP World Tour: The Ras Al Khaimah Classic, First Round, Al Hamra Golf Club, Al Jazirah Al Hamra, United Arab Emirates
NBA BASKETBALL |
---|
7:45 p.m. |
ESPN — Chicago at Charlotte
10:05 p.m. |
---|
ESPN — Golden State at Utah
NHL HOCKEY |
---|
8 p.m. |
TNT — Nashville at Dallas
10:30 p.m. |
---|
TNT — NY Islanders at Vancouver
SOCCER (MEN’S) |
---|
8:20 a.m. |
FS2 — FIFA Club World Cup: Monterrey vs. Al Jazira Club, Fifth-Place Match, Abu Dhabi, United Arab Emirates
11:20 a.m. |
---|
FS2 — FIFA Club World Cup: Al Hilal vs. Chelsea, Semifinal, Abu Dhabi, United Arab Emirates
2:45 p.m. |
---|
USA — Premier League: Southampton at Tottenham Hotspur
TENNIS |
---|
5 a.m. |
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds
6 a.m. |
---|
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds
5 a.m. (Thursday) |
---|
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds
6 a.m. (Thursday) |
---|
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds
OLYMPICS SCHEDULE
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
CROSS COUNTRY SKIING
2:25 a.m. (Thursday)
USA — Women’s Cross-Country Skiing (Classical 10km)
CURLING
12:15 p.m.
USA — Men’s Curling (China vs. Sweden) (Taped)
5 p.m.
CNBC — Men’s Curling (U.S. vs. ROC) (Taped)
8:05 p.m.
CNBC — Women’s Curling (U.S. vs. ROC) (Taped)
FIGURE SKATING
8:30 p.m.
USA — Men’s Figure Skating (Free Skate)
HOCKEY
3:50 a.m.
USA — Men’s Hockey (ROC vs. Switzerland)
8:30 a.m.
USA — Men’s Hockey (Czech Republic vs. Denmark)
5 p.m.
USA — Hockey (Game Of The Day) (Taped)
11:10 p.m.
CNBC — Men’s Hockey (Sweden vs. Latvia)
3:40 a.m. (Thursday)
USA — Men’s Hockey (Finland vs. Slovakia)
LUGE
11:15 a.m.
USA — Luge (Doubles: First, Final Runs) (Taped)
10:20 p.m.
USA — Luge (Doubles: First, Final Runs) (Taped)
MULTIPLE EVENTS
2 p.m.
NBC — Alpine Skiing; Luge; Nordic Combined; Snowboarding (Taped)
8 p.m.
NBC — Women’s Snowboarding, Short-Track Speedskating, Figure Skating (Men’s) & More (Taped)
1:05 a.m. (Thursday)
NBC — Alpine Skiing & Figure Skating (Men’s Ceremony)
2 a.m. (Thursday)
NBC — Snowboarding, Speedskating, Figure Skating (Men’s) & More (Taped)
SKELETON
11:45 p.m.
USA — Men’s Skeleton (First, Second Runs) (Taped)
SKIING
3 a.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Individual Normal Hill)
10:30 a.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Individual 10km) (Taped)
7 p.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Normal Hill, 10km) (Taped)
6 a.m. (Thursday)
USA — Skiing (Mixed Team Aerials)
SNOWBOARDING
10:50 p.m.
USA — Men’s Snowboarding (Snowboard Cross Qualifying)
1 a.m. (Thursday)
USA — Men’s Snowboarding (Snowboard Cross Finals)
SPEEDSKATING
6 a.m.
USA — Women’s Speedskating (1000m, Relay), Men’s Speedskating (1500m)
Comments are not available on this story.
Send questions/comments to the editors.