Today’s savings: $5.72 to $13.52

An 8-ounce brick of Philadelphia cream cheese costs $3.25. A similar-size tub of cheese costs $3.69, or 44 cents more than the brick. It’s the same cheese, so it would be cheaper to buy the brick of cheese and store it in an air-tight container to keep it fresh. A brick of cheese can discolor or dry up if it’s stored in its original foil and cardboard container.

A 12-ounce tub of whipped cream cheese costs $4.29, or $1.04 more than a brick. You can buy the less expensive brick and whip air into it yourself with a hand mixer, and store the whipped cheese in an air-tight container.

If you prefer to buy cream cheese flavored with strawberries or chives, it’s much cheaper to buy the brick and flavor the cheese yourself, whipping in berries or bits of chive to taste.

If your family consumes the equivalent of a brick of cream cheese every two weeks, you can save $5.72 by buying a brick of cheese instead of a tub, and transferring the brick into a storage container. For whipped cream, you can save $13.52 in that time by buying a brick and whipping it with a mixer yourself.

— Sun Journal staff

If you have a smart money-saving tip you’d like to share with our readers, send it to [email protected] Please include your name and hometown.


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.