KVAC Meet
at Brunswick
BOYS
Team Scores: 1. Lewiston 143 2. Erskine 45 3. Lawrence 20 4. Oxford Hills 1
55 meter dash
1. Citenga, Lew 7.04; 2. Keller, Ersk 7.19; 3. Morrison, Ersk 7.25; 4. Abukar, Lew 7.35; 5. Ogden, Lew 7.38; 6. Toner, Ersk 7.52
200 meter dash
1. Morrison, Ersk 25.16; 2. Citenga, Lew 25.17; 3. Nichols, Lew 25.18; 4. Masikini, Lew 25.47; 5. Keller, Ersk 25.66; 6. Abukar, Lew 25.76
400 meter dash
1. Williams, Lew 55.60; 2. Crispin, Lew 56.23; 3. Abukar, 57.46; 4. Toner, Ersk 58.04; 5. Brito, Lew 58.46; 6. Southwick, Law 58.92
800 meter dash
1. Noor, Lew 2:14.43; 2. Labonte, Lew 2:14.63; 3. Shueyb, Lew 2:16.08; 4. Day, Law 2:22.93; 5. Lynch, Lew 2:31.05; 6. Hartnett, OH 2:35.06
1 mile run
1. Beaulieu, Lew 4:57.47; 2. Day, Law 5:18.04; 3. Escobar, Lew 5:23.24; 4. Shaw, Lew 5:38.23; 5. Hartnett, OH 5:42.65; 6. McIntyre, Ersk 6:00.70
2 mile run
1. Beaulieu, Lew 11:29.68; 2. DuFour, Lew 11:32.23; 3. Escobar, Lew 12:04.90; 4. Day, Law 13:12.78; 5. McIntyre, Ersk 13:13.68; 6. Delile, Law 13:33.98
55 meter hurdles
1. Jowett, Ersk 9.02; 2. Abdourahman, Lew 9.21; 3. Mahon, Ersk 9.24; 4. Hopper, Lew 10.60; 5. Owens, Ersk 10.63
4×200 meter relay
1. Lewiston B 1:43.07; 2. Lewiston A 1:43.52; 3. Lewiston C 1:45.21; 4. Lawrence 1:50.95; 5. Lewiston F 1:53.87; 6. Lewiston E 1:56.69
4×800 meter relay
1. Lewiston A 9:46.70; 2. Lewiston B 10:51.83; 3. Lewiston C 11:11.97
High Jump
1. Williams, Lew 6-0; 2. Mahon, Ersk 5-10; 3. Cortes, Lew 5-4; 4. Vassell, Lew 5-0; 5. Masikini, Lew 5-0
Pole Vault
1. Jowett, Ersk 11-6; 2. Davis, Lew 8-6
Long Jump
1. Crispin, Lew 20-3.25; 2. Ukaba, Lew 19-1; 3. Davis, Lew 19-0.75; 4. Morrison, Ersk 18-10; 5. Loveland, Ersk 16-0.75
Triple Jump
1. Crispin, Lew 40-0.25; 2. Hepler, Lew 32-7; 3. Golder, Lew 31-3.50; 4. Michaud, Ersk 30-10.50
Shot Put
1. Higgins, Law 43-0; 2. Plourde, Law 41-8; 3. Jowett, Ersk 38-3; 4. Boudreau, Law 36-10; 5. Martel, Lew 35-3; 6. Jackson, Lew 33-5
GIRLS
Team Scores
1. Lawrence 85 2. Lewiston 82 3. Oxford Hills 29 4. Erskine 11
55 meter
1. James (OH) 7.96; 2. Dionne (Law) 8.17; 3. Citenga (Lew) 8.42; 4. Flynn (Lew) 8.48; 5. Bolduc (Lew) 8.66; 6. Wilkie (Law) 8.71
200 meter
1. James (OH) 28.79; 2. Wedderburn (Lew) 29.60; 3. Dionne (Law) 29.61; 4. Langley (Lew) 30.83; 5. Spearman (Lew) 31.20; 6. Simao (Lew) 32.99
400 meter
1. James (OH) 1:05.65; 2. Beaudry (Lew) 1:09.25; 3. Citenga (Lew) 1:11.07; 4. Richards (Law) 1:14.01; 5. Hanson (Law) 1:16.74; 6. Awil (Lew) 1:18.95
800 meter
1. Goodwin (Law) 2:38.31; 2. Teklu (Lew) 2:40.43; 3. Chase (OH) 2:45.26; 4. Meader (Law) 2:46.24; 5. Collins (Lew) 2:50.33; 6. Senkbell (EA) 3:33.97
1 mile run
1. Teklu (Lew) 5:59.29; 2. Chase (OH) 6:16.73; 3. Meader (Law) 6:22.81; 4. Teklu (Lew) 6:49.29; 5. Wentworth (Law) 7:58.94
2 mile run
1. Richards  (Law) 13:36.04; 2. Griffith (Law) 15:41.71
55 meter hurdles
1. Bellegarde (Lew) 10.47; 2. Poulin (Law) 10.88; 3. Spearman (Lew) 11.02; 4. Reddy (EA) 11.21; 5.  Potter (EA) 11.92; 6. Wilkie (LAw) 12.42
800 meter relay
1. Lewiston “A” 2:00.10; 2. Lewiston ‘B’ 2:08.89; 3. Lawrence 2:15.17; 4. Erskine Academy 2:25.12; 5. Lewiston ‘C’ 2:29.91
3200 meter relay
1. Lawrence 12:04.18; 2. Lewiston 12:19.81
High jump
1. Richards (Law) 4-6; 2. Collins (Lew) 4-6; 3. Dionne (Law) 4-4; 4. Glick (Lew) 4-4; 5. Wallace (Law) 4-2
Pole vault
1. Poulin (Law) 7-6; 2. Bolduc (Lew) 7-6; 3. Huey (Law) 7-0; 4. Robillard  (Law) 7-0
Long jump
1. Goodwin (Law) 16-1.25; 2. Wedderburn (Lew) 14-10.25; 3. Huey (Law) 14-2.50; 4. Langley (Lew) 13-6; 5. Beaudry (Lew) 13-1.75; 6. Penley (Lew) 10-8
Triple jump
1. Goodwin (Law) 32-4; 2. Richards (Law) 30-1; 3. Bodluc (Lew) 29-6.50; 4. Roddy (EA) 28-0.50; 5. Langley (Lew) 27-4.25; 6. Gates (OH) 25-8
Shot put
1. Shorey (EA) 31-6; 2. Bickford (OH) 31-1; 3. Citenga (Lew) 31-0.50; 4. Roy (Lew) 30-2; 5. Jackson (Law) 28-7; 6. Griffith (Law) 25-7.50

Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.