AUBURN — Central Maine Community College has announced area dean’s lists students for the spring semester.

President’s Honors

Auburn: Sarah M. Casey, Justin L. Cocroft, Kathleen A. Demers, Timothy A. Doucette, Anab A. Farah, Caleb N. Howard, Kristy-Ann M. Jensen, Emily J. Kozak, Emelia L. Krapovicky, Kryston A. Lemay, Ganan R. Mancini, Brandon N. Mastrorillo, Kristian L. McCarthy, Katie Metivier, Amanda L. Monaghan, Jennifer Nash, Thomas T. Raynor, Alice R. Sherwood, Rusty M. Vining, Lea R. Violette, Chad B. Ward, Heidi A. Whittier, Lisa A. Yaworsky.

Bowdoin: Jennifer A. Rioux; Bryant Pond: Leon D. Twitchell; Buckfield: Jordyn J. Bennett, Carolyn K. Buck, Misty L. Marston, Mari Jo S. Quirk, Alyssa C. Therriault; Canton: Bailey N. Pullen; Casco: Angelique J. Breton, Pauline D. Dinsmore, Bobbi E. Smalley, Lydia E. Symonds; Chesterville: Jenna A. Gilmore.

Dixfield: Emillie V. Urban; Farmington Falls: Christen R. Akers; Greene: Justin Cabral, Brooke Hebert; Hanover: Selena B. Cintron; Harrison: Kristen E. Huntress; Jay: Sylvia Y. Corriveau, Natalie L. Couture, Juliann K. Desjardins, Mallory R. Doiron, Tyler C. Tibbetts; Leeds: Dustin J. Jensen.

Lewiston: Abdi J. Abdalla, Mahado A. Abdullahi, Deka F. Adaweh, Farhiyo A. Aden, Danielle M. Blodgett, Robert R. Bosse, Seth D. Boucher, Alyssa A. Breau, Linda A. Churchill, Matthew L. Desrosiers, Kadra I. Elmi, Richard D. Flores, Crystal L. Kirk, Russell E. Kohrs, Dylan T. Latham, Ryan M. Marley, Joao Massela, Mason G. Morin, Bright L. Musuamba, Nathaniel S. Outslay, Kimberly M. Rundstrom, Kacie L. Simpson, Chantel M. St. Laurent, Kristina L. Therrien, Josiane Uwaridaraje.

Lisbon Falls: Patricia B. Murray; Litchfield: Kate M. McPherson, Trever S. Norris; Livermore: Michael D. Staples; Livermore Falls: Carla J. Dionne, Tiffany J. Rainha; Mechanic Falls: Casey L. Barnett, Sarah K. Frederick-Wood, Melinda A. Straight; Mexico: Celina M. Adley; Minot: Kendra L. Butcher, Grace S. Royle, Lyndsay Vachon; Monmouth: Sarah R. Kokoros; New Gloucester: Garrett C. Argraves, Stephanie M. Northrup, Kayla M. Ray, Morgan H. Reilly, Elisabeth A. Seliga.

New Sharon: Colton S. Nason; Norway: Nicole L. Buzzell, Adam Gaffen; Otisfield: Harley D. Fortier; Oxford: Julie A. Dionne, Conrad J. Dorval; Peru: Elizabeth M. Jasper; Poland: Ashley M. Cloutier, Monique J. Collins, Melissa H. Deatrich, Monique F. Lebel, John P. Wardwell; Pownal: Preston I. Sanborn; Raymond: Jenny L. Perron; Readfield: Katherine Wicks; Richmond: Richard P. Leonard.

Sabattus: Katie L. Courser, Kaitlyn R. Daley, Mariah J. Easler, Caleb W. Frost, Alan Hall, Brenda-Jo L. Lane, Joshua M. Morin, Chris Rider, Samantha J. Weedon; South Paris: Caitlin E. Brooks, Stevie Field, Connor J. Ladd, Kaitlyn P. Mann, Kerri Soucie; Strong: Shannon Monahan; Turner: Chelsea L. Trimble.

Vienna: Bethany S. Ellis, Chandler E. Ellis; Wales: Veronica Sanouri, Emily M. Thompson, Ryan K. Walk; Wayne: Rebecca O. Skeel; West Bethel: Amy L. Hanscom; West Farmington: Tyler C. Gray; West Paris: William L. Rolfe; Wilton: Joseph P. Martineau, Joshua A. White; Windham: Jeffrey R. Junkins, Cory S. Moore.

High Honors

Auburn: Sadio M. Aden, Asha A. Ali, Christy D. Andrades, Haylee C. Chase, Paige N. Chase, Tony Croteau, Benjamin F. Doherty, Elizabeth S. Dunham, Khalid A. Farah, Daniel R. Garant, Eric M. Gimbel, Tyler M. Haskins, Grace M. Hayes, Josslyn Jalbert, Abeer M. Jashaami, Sarah R. Johnson, Grace J. Kidd, Jonathan R. Look, Abubakar A. Mohamed, Aaron J. Nordwall, Katherine M. Phillips, Taylor L. Richards, Nikkita Sampson, Rachel M. Scollon, Kayla M. Thayer, DeDieu T. Wabwende, Terri M. Wentworth, Brittany R. Yeaton.

Bethel: Daphne G. Champagne, Thomas A. Coolidge, Zachary A. Stone; Bowdoin: Valerie J. Griffeth, Brianna L. Leavitt; Bowdoinham: Tracey J. Peterson; Bryant Pond: Jillian R. DeLallo; Buckfield: Abigail M. Fogg, Cindy Pease; Canton: Georgia M. Cavanaugh, Christina K. Kimball, Wyatt Moore, Callie L. Richards, Christopher R. Wainwright; Carthage: Bruce A. Hutchinson; Durham: Barbara A. Olson.

Farmington: Riley K. Allen, Matthew S. Clary; Fayette: Richard Hannibal; Gilead: Taylor Maddocks; Gray: Abigail M. Jorgenson, Kristen R. Laliberty; Greene: Monique J. LaBerge, Sarah Pierce, Denise S. Sensenig, Parker J. Springer; Hartford: Kristy L. Boutot, Janna-Lynn M. Buck; Hebron: Brianna E. Stanley; Jay: Alexis K. Bessey, Sarah J. Dudley-Taylor; Kingfield: Emily A. Stone.

Leeds: Tessa A. Benson, Amanda R. Nelson, Samantha L. Vachon; Lewiston: Ibrahim A. Ahmed, Aicha A. Ali, Yasmine A. Barkad, Osman Bashir, Michaela S. Bedell, Taylor Bergeron, Heather L. Budesheim, Timothy S. Campbell, Sarah Chaput, Kristy S. Cole, James Devoe, Christopher E. Doughty, Nathan Dresser, Alannah M. Dubois, Alaina H. Dyer, Elizabeth Fundis, Jessica R. Gauthier, Eraleena E. Gethers-Hairston, Destiny J. Giroux, Hibo A. Hassan, Gabriel T. Hoy, Adar A. Hussein, Mouna A. Ismail, Bryce Jean, Christelle M. Kasongo, Michelle LaChance, Peyton A. Latham, Fatuma H. Mahdi, Abdirahman S. Mohamud, Jacob Mouser, Vanessa M. Nicholas, Ryan J. Paione, Zilong Pan, Zakiya A. Sheikh, Matthew A. Speaker, Heather L. Williams, Gabriella Y. Worcester.

Lisbon: Kayla E. Belanger, Megan V. Roberts, Lori A. St Pierre, Valerie L. St. Pierre; Lisbon Falls: Samantha E. Cougot, Melissa A. Cyr, Robert E. Donohue; Litchfield: Thomas H. Hopf-lovette, Robert N. Marquis; Livermore: Thomas A. Espeaignnette, Mallory Mercier, Tracy N. Vis; Livermore Falls: Jeremy M. Mitchell; Mechanic Falls: Spencer S. Davis, Linda M. Grant, Sasha R. Seal, Shari L. Smith; Mexico: Jennifer J. Merrill, Morgan E. Theriault; Minot: Shannon D. Boutin, Samuel J. Negron; Mt. Vernon: Benjamin Norton-Brann, Christopher L. Robinson.

Naples: Karen J. Peary, Vincent M. Perfetto; New Gloucester: Tasia R. Carll, Kyleigh R. Ouellette; Norway: Cindy M. Fregeau, Celine T. Robitaille; Otisfield: Tyler S. Day, Seth E. Sawyer; Oxford: Beth M. Verrill; Peru: Chelsea Andrews; Poland: Joshua J. Gagnon, Timothy J. Landry, Max L. Smith-Taylor; Richmond: Elizabeth A. Lewis-Bowie; Sabattus: Alexis G. Banks, Amanda R. Breton, Alicia P. Doyle, Timothy M. Riendeau, Jennifer L. Waters, Shelby A. Wood.

South Paris: Tristan O. Matolcsy, Michele S. Snow; Sumner: Catherine R. Perron; Topsham: Iva Raymond; Turner: Autumn M. Baker, Nicole E. Daigle, Jacob S. Goodwin, Heather L. Lagueux, Melissa A. Patrie, Ashley M. Richardson; Wales: Hannah D. Dieterich, Sadie A. Pinard; Waterford: Catherine MacDonald; Wayne: Bryce Cobb; West Paris: Wyatt Ryder; Wilton: Amos M. Abbott, Cynthia A. Bright, Jonathan L. Jacques, Samantha L. Paradis, Melinda S. Parker, Amy M. Walston; Windham: Kelsey E. Cushman; Winthrop: Marc Chamberlain.

Honors

Auburn: Nasra M. Abdirahman, Najmo A. Ali, Kourtney T. Bartlett, Courtney L. Bolding, Samuel S. Brown, Sonya L. Caron, Dorothy B. Daniels, Tristan R. Donle, Christopher J. Douglas, Tabitha E. Douglas, Madeline G. Duff, Amanda L. Fenderson, Maggie J. Ferland, Patrick R. Fogarty, Jacob L. Gamache, Doreen L. Gooldrup, Brett J. Griffin, Degan A. Guled, Collin J. Hall, Gavin M. Hanson, Spencer R. Harrington, Derek J. Hutchinson, Amber R. Johnson, Nicholas Kazar, Logan W. Kenny, Dylan E. Larose, Shannah L. Lawrence, Robert B. Mains, Kirsten Mazur, Sean J. Michaud, Casay A. Mohamed, Kyle R. Mooney, Ouseiny Ousmane, Younoussa Ousmane, Antonio J. Parisi, Kasey N. Pinkham, Dayla L. Strout, Brittany J. Troiano, Chrissy R. Vining.

Bethel: Sarah Bartlett, Brian F. Lenberg, Shaynah R. Seames; Bridgton: Amethyst A. Cummings, Cassy L. Surrette; Brownfield: Victoria A. Hazzard; Buckfield: Anika H. Barr, Jason R. Bryant, Kyle A. Charest, Jacob C. Hackett, Seneca R. Jacobs, Sabrina Maamouri-Cortez, Meagan L. Strout; Canton: Kimberly S. Bernard, Jennifer E. Springer; East Wilton: Brooklyn M. Bonnevie; Gray: Isaac K. Bennett, Cody E. Verrill.

Greene: Julian R. Clements, Drake L. Goupil, Prisca K. Mbunga, Rebecca A. Mitchell, Morgan J. Penley; Greenwood: Sarah L. Swan; Hanover: Dakota L. Verrill; Jay: Kurtland D. Chapman, Erica J. Greenleaf, Courtney J. Grundy, Benjamin R. Nichols, Dakota M. Paul, Kurt M. Tibbetts; Leeds: Karlee M. Barry, Kenneth P. Dickey.

Lewiston: Dolar D. Abdullahi, Falhado M. Aden, Hamdi M. Awil, Oubah A. Bahdon, Pitshou K. Banguninga, Trevor R. Boisvert, Sarah N. Carpenter, Julia H. Chabot, David F. Clarke, Evan W. Cox, Andrew M. Craft, Brady M. Cusson, Patrick D. Cyr, Abdullahi D. Daud, Esther Eseka, Samuel R. Gagnon, Makayla B. Girouard, Jonathan K. Good, Ian M. Harger, Annemarie Hastings, Victoria C. Heald, Djamila Issifou, Emma M. Jacques, Mohamed S. Khalid, Desmond R. Lalonde, Nathan G. Long, Paige M. Lovely, Isha A. Matan, Choukri D. Mohamed, Wilsan L. Mohamed, Fatuma M. Mohamud, Jessica E. Moore, Noura O. Moussa, Samatar O. Moussa, Chelsea B. Mullen, Gloria Ndayishimiye, Mbanza G. Nienguesso, Nicholas N. Powers, Fozia A. Robleh, Maryan M. Shidad, Megan Theriault, Madison L. Thistlewaite, Edward W. Turgeon, Keirsten L. Walder, Chance L. Warren.

Lisbon: Christian M. Booker, Lynn M. Gross, Miranda A. Yanez; Lisbon Falls: Bailey R. Eveson, Heidi I. LaCascio, Caitlyn A. Owens; Livermore: Bailey Bryant, Kianna L. Lagasse; Mechanic Falls: Gabrielle Comeau; Minot: Amanda E. Ouellette; Monmouth: Rachel F. Bryant, Arthur B. Gagnon, Chelsey K. Johnson, Cody P. Pelletier; New Gloucester: Dominick H. Carll, Richard B. Maguire; New Sharon: Jared A. Winslow; North Jay: Maurissa M. Millett.

Norway: Kiana Knowlton, Jennifer Y. Paul; Otisfield: Kathleen A. Edwards; Oxford: Brianna Abbott, Ashlyn M. Drumm, Kenneth P. Kozak, Vincent P. Ortiz, Jenna E. Scott; Peru: Othniel D. Kroger; Phillips: Nathan Boyce, Charles W. Smith; Poland: Megan V. Radziszewski, Cara Simoneau; Pownal: Andrea R. Grant; Rangeley: Crystal M. House.

Raymond: Rebecca A. Woodbury; Readfield: Jordan J. Rouillard, Tabitha N. Tlumac; Rumford: Isaac P. Brennick, Donovan I. Jones, Shawn E. Samuelson; Sabattus: Daniel J. Aiken, Latesa K. Clark, Danya D. Cummings; South Paris: Amy D. Turner, Rusty L. Young; Sumner: Connor J. Dillon; Topsham: Brigham C. St Pierre; Turner: Cierra A. Holbrook, Patrick Maher, Shara Miner, Vanessa L. Robsham, Jillian F. Rombalski, Samantha M. Roy, Alex E. Tedesco; Windham: Karissa A. Lavoie, Elizabeth Lucas; Winthrop: Judson K. Cobb, MacKenzie M. Guerin